BIULETYN INFORMACYJNY NR 00 | 2020

TEREZJANKI INFO

Siostry-Terezjanki-LOGO_300x300_px
Wielki Piątek
10 kwietnia 2020 roku
info@terezjanki.org
Miłość i zaufanie!

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele,
przekazujemy pierwszy, przedpremierowy biuletyn, jaki chciałybyśmy dostarczać do Waszych skrzynek emailowych po to, aby dzielić się Dobrą Nowiną, a także aktualnościami z życia naszego zakonnego zgromadzenia i Kościoła Katolickiego. Będzie on śladem naszej obecności na cyberkontynencie, a także właściwą naszym czasom formą komunikacji oraz sposobnością do podtrzymywania wzajemnych więzi w duchu zaufania i chrystusowej miłości.
Mamy nadzieję, że pozostaną Państwo naszymi stałymi subskrybentami, a także zachęcą swoich bliskich i znajomych do zapisania się na naszą listę adresową. Jeśli jednak nie chcielibyście otrzymywać od nas wiadomości, możecie wypisać się z listy subskrybentów korzystając z odnośnika w stopce, albo wysyłając wiadomość na podany obok adres.
Wdzięczne będziemy za wszelkie sugestie dotyczące treści i formy biuletynu. Toczą się prace nad naszymi nowymi stronami internetowymi, których znaczenie wzrasta tym bardziej, im bardziej dotyka nas przymusowa izolacja z powodu pandemii. Mamy nadzieję, że będziemy mogły zaprezentować ich efekty w ciągu kilku najbliższych tygodni i uruchomić biuletyn na stałe.
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do lektury.
Z siostrzaną pamięcią w modlitwie,

s. Bogumiła Ptasińska CST
Christ_The_Consolator

„Wielkanocne promienie wiosny Bożej padają na mękę szarego życia,
by wyzwolić nas ze zwątpienia. Przenikają do myśli, aby ukazać im wyższy sens
i wartość życia. Zacznijmy od dziś żyć na nowo.”

Kardynał Stefan Wyszyński

Drodzy, umiłowani w Chrystusie Panu!
Radosne brzmienie wielkanocnego ALLELUJA, zostało w tym roku, niejako przytłumione powszechnym lękiem przed rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa, który niestety, wciąż zbiera swoje tragiczne żniwo. Liturgia sprawowana bez udziału wiernych i brak możliwości uczestniczenia w Świętym Triduum Paschalnym potęgują jeszcze bardziej ogólne napięcie i bezradność. Zadajemy sobie pytanie o sens przeżywanego doświadczenia, a także o kształt najbliższej przyszłości. W takiej atmosferze, przeżywając Święta Wielkanocne, trzeba nam przenieść się w duchu do wydarzeń, które miały miejsce w Jerozolimie, w czasie Paschy Pana Jezusa. Czyż uczniowie i bliscy Jezusa, w czasie Jego męki i śmierci, nie doświadczali lęku i niepewności? Zamknięci i odizolowani od świata, do tego stopnia pogrążyli się w duchowych ciemnościach, że nie rozpoznali Zmartwychwstałego Pana nawet wówczas, gdy On szedł z nimi i w drodze wyjaśniał im pisma. Potrzebny był sakramentalny znak łamania chleba podczas wspólnego posiłku, aby uczniowie zdążający do Emaus prawdziwie spotkali się ze swoim Zmartwychwstałym Mistrzem. Być może i my, podobnie jak apostołowie nie pojmujemy, że Zmartwychwstały Jezus idzie z nami w każdej naszej codzienności, także i w trudnych wydarzeniach obecnego czasu. Niech, zatem Jego miłująca obecność wnosi w życie każdego i każdej z nas nową nadzieję, pokój oraz Boże spojrzenie na otaczający nas świat, ludzi i wydarzenia.
Uwielbiając Boga za Zmartwychwstanie Chrystusa dzielmy się Dobrą Nowiną o zwycięstwie Życia nad śmiercią, pamiętając też w modlitwie o tych, którzy bezpośrednio zmagają się z epidemią koronawirusa. Maryi Matce Kościoła zawierzamy naszą teraźniejszość i naszą przyszłość. Niech Ona po matczynemu prowadzi nas Bożymi drogami.
Z wielkanocnym pozdrowieniem
Podkowa Leśna, Wielkanoc 2020 roku
s. Lucyna Lubińska CST
przełożona generalna

Z ŻYCIA ZGROMADZENIA

70 rocznica śmierci Założyciela Zgromadzenia

W kościele św. Jakuba Apostoła w Toruniu 9 lutego 2020 roku sprawowana była Eucharystia w intencji beatyfikacji Sł. B. bpa Adolfa Piotra Szelążka w jego 70 rocznicę śmierci. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił bp Wiesław Śmigiel. Biskup Szelążek założył zgromadzenie sióstr Terezjanek w Łucku na Wołyniu w roku 1936, a ostanie lata życia spędził na Zamku Bierzgłowskim nieopodal Torunia.

Czytaj więcej »

Dzień Otwartej Furty w Oruro

A u nas dużo się dzieje... - pisze siostra Joanna z boliwijskiego Oruro. - Wciąż trwają wakacje, ale drzwi się nie zamykają. Troszkę ponad tydzień temu udało nam się zorganizować pierwszy oficjalny Dzień Otwartej Furty i bardzo nas ucieszyło zainteresowanie tym wydarzeniem. To był naprawdę wyjątkowy czas spędzony z Panem Bogiem i bardzo za niego dziękujemy Panu Jezusowi.
Zobacz foto-relację »

Relikwie św. Teresy z Lisieux i jej rodziców w Warce

W niedzielę 8 grudnia 2019 r. w parafii św. Mikołaja w Warce odbyła się uroczystość wprowadzenia do kościoła relikwii świętej Teresy od Dzieciątka Jezus oraz Jej rodziców - świętych Zelii i Ludwika Martin. Uroczystość poprzedzona była rekolekcjami i czuwaniem modlitewnym młodzieży z Terezjańskiego Apostolstwa Ufności z Warki i zespołu Mały Squad.
Czytaj więcej »
Zobacz foto-relację »

Przyjęcie do postulatu Magdy Szumowskiej

W dniu 15 listopada 2019 roku w Mońkach, w domu nowicjatu odbyło się przyjęcie do postulatu kandydatki Magdy Szumowskiej, która zapatrzona w św. Teresę od Dzieciątka Jezus, zapragnęła kroczyć jej duchową drogą. Ceremonia przyjęcia do postulatu prowadzona była przez przełożoną generalną m. Lucyna Lubińska, przekazując pod opiekę i zlecając formację postulancką s. Laurze Michalak.
Zobacz foto-relację »

Aby lepiej poznać świętą Teresę...

Harcerki ze Zdołbunowa przyjechały do Łucka na spotkanie aby lepiej poznać świętą Patronkę swojej drużyny. || 29 жовтня у Луцьку гостювали харцерки зі Здолбунова з дружини “Горизонт”, котрих покровителькою є св. Тереза від Дитяти Ісуса. Під час формаційної зустрічі дівчата мали змогу розповісти про себе за допомогою своєї улюбленої квітки, дізналися, які квіти любила св. Тереза та чому її зображують із трояндами. Згодом дівчата почули найважливіші моменти з життя святої покровительки та були заохочені до наслідування її у маленьких речах. Букет з різних квітів та кольорові хусти допомогли учасницям зрозуміти важливість єдності та неповторності кожної особи у спільноті.
Czytaj więcej »
Zobacz opowieść hm. Aleksandra Radicy o harcerkach i harcerzach ze Zdołbunowa »

Nowenna do św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Od dnia 22 września 2019 roku, przez dziewięć kolejnych dni dzieliłyśmy się duchowością św. Teresy od Dzieciątka Jezus przed jej liturgicznym wspomnieniem. Każdego dnia nowenny prezentowałyśmy myśli św. Teresy z Lisieux, wzbogacone komentarzami matki Lucyny Lubińskiej oraz sióstr Hiacynty Augustynowicz i Agnieszki Jaworskiej. Filmy z komentarzami zostały zamieszczane na terezjańskim kanale YouTube.

Zobacz i wysłuchaj »

XIII Zjazd Terezjańskiego Apostolstwa Ufności

W dniach 11-17 lipca 2019 roku w Gdyni odbył się XIII Zjazd Terezjańskiego Apostolstwa Ufności. Brała w nim udział młodzież z różnych stron Polski, ks. Przemysław Bogusz oraz siostry Terezjanki. Pierwszego dnia wybraliśmy się nad morze, gdzie zostaliśmy wprowadzeni w temat Zjazdu. W dniach formacyjnych odkrywaliśmy tajemnicę Bożej miłości wobec każdego z nas poprzez lekturę Słowa Bożego i pism św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
Zobacz fotorelację »

V Karmelitańskie Dni Młodych w Gwozdawie na Ukrainie

W dniach 08-11 sierpnia 2019 roku w Gwozdawie, małej zacisznej wiosce nieopodal Berdyczowa na Ukrainie, odbywały się Karmelitańskie Dni Młodych zorganizowane przez ojców Karmelitów i siostry Terezjanki. Uczestniczyła w nich młodzież z Odessy, Charkowa, Kijowa, Żytomierza, Berdyczowa, Łucka i innych ukraińskich miejscowości. Udział wzięły również Kamila i Natalia z Polski.
Zobacz fotorelację »

83. rocznica założenia zgromadzenia sióstr Terezjanek

1 sierpnia 2019 roku przypadała 83. rocznica założenia Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Świątobliwy pasterz biskup Adolf Piotr Szelążek dekretem erekcyjnym powołał w roku 1936 do istnienia zgromadzenie, które swój charyzmat realizuje w pracy z dziećmi i młodzieżą. Misja sióstr Terezjanek realizowana jest w Polsce, na Ukrainie, we Włoszech i Boliwii.
Zobacz i posłuchaj »

XV FOO u sióstr Terezjanek w Podkowie Leśnej

Zapraszamy do obejrzenia impresji filmowej ze spotkania w domu głównym sióstr Terezjanek w Podkowie Leśnej. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach XV Festiwalu Otwarte Ogrody, którego celem jest zacieśnianie dobrosąsiedzkich relacji z mieszkańcami Podkowy Leśnej, Owczarni, Żółwina, Brwinowa, Pruszkowa i Warszawy. Siostry Terezjanki wzięły udział w Festiwalu po raz pierwszy.

Zobacz relację filmową »

Msza święta o pokój na Ukrainie

3 czerwca 1984 roku w Podkowie Leśnej odbyła się msza święta o pojednanie polsko-ukraińskie. W 35. rocznicę tamtej mszy świętej, w kościele parafialnym w Podkowie Leśnej uczestniczyliśmy w Boskiej Liturgii św. Jana Chryzostoma pod przewodnictwem o. Piotra Kuszki – bazylianina. Modliłyśmy się o pokój na Ukrainie wspominając nasze siostry posługujące na Ukrainie, a także początki naszej zakonnej rodziny.
Wysłuchaj świadectwa Grzegorza Dąbrowskiego »
Wysłuchaj kazania o. Piotra Kuszki »
zobacz impresję filmową "Sztuń" »

Z ŻYCIA KOŚCIOŁA

Myśleliśmy, że zawsze będziemy zdrowi - orędzie papieża Franciszka

"Myśleliśmy, że zawsze będziemy zdrowi w chorym świecie. To nie jest czas Twojego sądu, ale naszego wyboru tego, co się liczy". Te przejmujące słowa wypowiedział papież Franciszek podczas niezwykłego nabożeństwa na pustym placu św. Piotra w piątkowy wieczór. Nabożeństwo rozpoczęło się czytaniem z Ewangelii według św. Marka, opisującej scenę z burzy na jeziorze (Mk 4,35-41).

Zapoznaj się z papieskim orędziem »

COVID-19 Praktyczny poradnik dla parafii

Za podjętymi przez rząd środkami zaradczymi w obliczu pandemii koronawirusa poszły konkretne zmiany rzeczywistości prawnej, w której wielu osobom trudno jest się odnaleźć. Działania te dotknęły również sferę praktykowania wyznawanej wiary. Dlatego eksperci Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris przygotowali poradnik dla parafii, księży i osób wierzących wyjaśniający najważniejsze kwestie dotyczące

Pobierz bezpłatny poradnik »

Korodowanie chrześcijańskiej tożsamości

W sytuacji konfliktu chrześcijanie często opowiadają się dziś za wskazaniami kultury dominującej, a nie za wymogami własnej religii. Najczęściej, tłumacząc swój wybór, bagatelizują jego wagę i zacierają ostrość. Ich argumentacja jako żywo przypomina podszytą kompleksem niższości retorykę przedstawicieli ludów skolonizowanych – pisze Grzegorz Górny. Arnold Toynbee zwracał uwagę, że wszystkie cywilizacje, jakie powstały do tej pory w dziejach świata, zbudowane były wokół religii. Kultura obudowywała się wokół kultu. Czy jednak nasza cywilizacja, zwana niekiedy zachodnią lub łacińską, zasługuje jeszcze na miano chrześcijańskiej?
Publicystyka Grzegorza Górnego »

Rodzina a prawa dziecka i ich ochrona

W 2019 r. obchodzona jest trzydziesta rocznica przyjęcia przez Polskę Konwencji o Prawach Dziecka. Z tej okazji Instytut Ordo Iuris wraz z Wydziałem Studiów Nad Rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zorganizował międzynarodową konferencję naukową pt. „Rodzina a prawa dziecka i ich ochrona w 30-lecie przyjęcia Konwencji Praw Dziecka”. Udział w konferencji wzięli krajowi oraz zagraniczni eksperci reprezentujący ponad dwadzieścia ośrodków akademickich.

Zobacz wideo-relację z konferencji »

Statystyki Kościoła Katolickiego

Z badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC wynika, że poziom uczestnictwa Polaków w niedzielnych mszach świętych nie zmienił się. Dane z 2018 roku wskazują, że w niedzielę chodzi do kościoła czterech na dziesięciu Polaków. W Warszawie zaprezentowano Rocznik Statystyczny Kościoła katolickiego w Polsce „Annuarium Statisticum Ecclesia in Polonia AD 2020”. Zawiera on wyniki badań z 2018 roku dotyczące m.in. powszechności praktyk religijnych wśród Polaków.
Pobierz raport w pliku PDF »

Internet - nasz sprzymierzeniec, czy wróg?

Ponad 50 kapelanów trzech największych organizacji harcerskich i skautowskich wzięło udział w zorganizowanym przez Ordynariat Polowy szkoleniu zatytułowanym „Internet – nasz sprzymierzeniec czy wróg?”. Warsztaty poprzedziła Msza św. sprawowana przez biskupa polowego Józefa Guzdka. W ramach szkolenia duszpasterze wysłuchali wykładów na temat zagrożeń płynących z nieostrożnego korzystania z Internetu, uzależnień związanych ze światem wirtualnym oraz o szansach, jakie otwiera sieć dla ewangelizacji młodzieży.
Czytaj więcej »

TEREZJAŃSKIE PEREŁKI

YT_s.Lucyna_DUCHOWOŚĆ
TEREZJAŃSKIE PEREŁKI to myśli świętej Teresy z Lisieux, a także innych mistrzów życia duchowego, które mogą być inspirujące w podejmowaniu rozmaitych życiowych decyzji.
s. Lucyna Lubińska tłumaczy czym jest duchowość i jaka jest jej rola w życiu człowieka.
wysłuchaj »
szelazek_doświadczenie otwiera nam oczy
76980972_171369517385592_5890031444882235398_n
73456011_555370865196678_2533523517335668903_n
Teresa_Kochać, jakże nasze serce
szelazek_gdyśmy sądzili
Teresa_Patrz na Jezusa w Jego Obliczu

WARTO POSŁUCHAĆ

Zobacza - filmy
św. Teresa od Dzieciątka Jezus

Dzieje duszy

Historia życia św. Teresy z Lisieux, dzięki której możemy poznać jej dzieciństwo, młodość, ukryte życie w Karmelu, a przede wszystkim "małą drogę" do nieba. Wysłuchaj tego klasycznego dzieła w formie audiobooka.

Playlista »
Zobacza _ Posłuchaj j
s. Joanna Olszewska

Terezjanki z misją

Cykl fascynujących opowieści o misji sióstr Terezjanek w Oruro w Boliwii, która od kilku lat prowadzona jest przez siostry Joannę i Elżbietę. Posłuchaj.

Początki Misji w Boliwii »
Oruro, czyli tam gdzie mieszka Pachamama »
Koronawirus w Boliwii »
s.-Renata-1
s. Renata Dzikielewska

Katecheza i o katechezie

Cykl podcastów, który przybliża tematykę związaną z wychowywaniem w wierze dzieci i młodzieży oraz formacją osób ochrzczonych. Posłuchaj.

Playlista »
Zobacza _ Posłuchaj
s. Bogumiła Ptasińska

Wskazówki na "małej drodze" do nieba

Cykl komentarzy na temat drogi dziecięctwa duchowego, czyli Małej Drogi św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Posłuchaj.

Zaproszenie »
Pokora »
Prostota »
ks. Maciej Jaszczołt
ks. Maciej Jaszczołt

W mocy słowa

Jest Wielki Tydzień. Ksiądz Maciej odkrywa przed nami bogactwo symboli, które towarzyszą czytanym w tych dniach Ewangeliom. Posłuchaj.

Playlista »

WARTO PRZECZYTAĆ

Biuletyn 2 kolumny z
s. Bogumiła Ptasińska

Człowiek wiary i zawierzenia

W czasie zmagania się z pandemią jesteśmy szczególnie zaproszeni do modlitwy przez jego wstawiennictwo. Prośmy, by świętobliwy i pobożny Biskup Adolf Piotr, chronił nas przed śmiercionośnym wirusem, umacniał zarażonych w ich cierpieniu oraz pomógł konającym na drodze do wieczności.
więcej »
Biuletyn 2 kolumny t
ks. Ludwik Nowakowski

Katecheza Misji św.Teresy

W niniejszej katechezie spróbujemy zastanowić się nad niektórymi duchowymi aspektami uczestnictwa wiernych w Eucharystii. Przede wszystkim chcemy zwrócić uwagę na powiązanie tego sakramentu z codziennym życiem chrześcijan oraz ich przynależnością do wspólnoty Kościoła.
więcej »
Biuletyn 2 kolumny (1)
Jacques Gauthier

Znoś własną niedoskonałość

W jaki sposób wyraża się u Teresy świadomość własnej nicości? Przez głębokie przekonanie, że ona sama jest niczym, a jej wszystkim jest Jezus. Pragnie być mała, aby i w jej życiu i w śmierci nie było nic prócz Jezusa.
więcej »
Biuletyn 2 kolumny - rodzice św. Teresy
Jarosław Dudała

Chciałabym być świętą

Mogłoby się wydawać, że rodzicom św. Teresy od Dzieciątka Jezus było jakoś lżej. Byli kochającym się małżeństwem, wychowali cztery wspaniałe córki. Wydawać by się mogło, że wobec takich ludzi Pan Bóg stosuje jakąś taryfę ulgową.
więcej »
Świat Chrystusa 4
Wojciech Roszkowski

Świat Chrystusa

Walka z Chrystusem zaczyna się wraz z początkiem historii ludzkości. Wiąże się z tym, co w języku łacińskim nazwano libido dominandi, czyli chęcią panowania albo posługując się językiem Księgi Rodzaju „byśmy byli jak bogowie”, byśmy zastąpili Boga.
więcej »
wpis_Ewangelizacja
Zbiór dzieł ascetycznych i poradników

Pobożne życie w dobrym stylu

Sięgnij do wyjątkowego zbioru klasycznych dzieł ascetycznych dostępnych do pobrania w plikach PDF. Znajdziesz wśród nich "O naśladowaniu Chrystusa", "Filoteę", a także podręczniki dobrego stylu przeznaczone dla osób duchownych i świeckich.
więcej »
wpis_Biblia
Piotr Jaroszyński

Wpółczesny analfabetyzm

Człowiek nie musi umieć czytać, aby być człowiekiem. Przez tysiące lat ludzie żyli, nie znając pisma, a bez pisma nie ma przecież czytania. Pismo pojawiło się dopiero około trzy i pół tysiąca lat przed Chrystusem, czyli stosunkowo niedawno.
więcej »
Mały Książe
Ks. Marek Dziewiecki

Mały książe i wychowanie

Zdumiewająca atrakcyjność tej książki oraz siła jej wychowawczego oddziaływania tkwi w tym, że Mały Książę nie jest fikcją literacką wymyśloną przy biurku, lecz owocem zmagania się autora z jego własnym życiem oraz z poszukiwaniem wiernej i odpowiedzialnej miłości.
więcej »

WARTO ZOBACZYĆ

OGŁOSZENIA

Jeśli chcesz otrzymywać nasz biuletyn,
wyślij nam swój adres emaliowy:
info@terezjanki.org

Trwają prace nad nową witryną internetową sióstr Terezjanek, w której umieścimy formularz
do samodzielnego subskrybowania naszego biuletynu.

Wspieraj nasze dzieła!

DOF ogólny
Zapraszamy na spotkania z Terezjankami!
Zobacz plan spotkań »
1%-z-PIT-na-DPS
Przejdź na stronę DPS w Ścinawce Dolnej »
Domy-zakonne-sióstr-Terezjanek-mapa-z-legendą
Powiększ mapę w Google Maps »
Zgromadzenie Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus
ul. Ejsmonda 17, 05-807 Podkowa Leśna
facebook youtube twitter instagram email website 
W związku z wejściem z dniem 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku informujemy, że jeśli nie są Państwo właściwym adresatem lub otrzymali Państwo tę wiadomość przez pomyłkę, prosimy niezwłocznie powiadomić nadawcę i usunąć otrzymaną wiadomość.
MailPoet