Siostry-Terezjanki-LOGO_150x150_px
Projekt-Terezjanki-Online
biuletyn nr 23 z dnia 14 kwietnia 2020 roku

1054 ROCZNICA CHRZTU POLSKI

Dzisiaj, 14 kwietnia 2020 roku obchodzimy nowe święto państwowe – Święto Chrztu Polski. Wprowadzone ono zostało ustawą z dnia 22 lutego 2019 roku. Nowe święto ma upamiętnić chrzest księcia Polan Mieszka I w 966 r. i nie jest dniem wolnym od pracy, chociaż w dobie epidemii koronawirusa większość z nas pozostanie w domu.

Bez chrztu nie byłoby Polski

Z prof. Andrzejem Nowakiem, wybitnym historykiem, wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego, członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę, rozmawia Grażyna Starzak.

Panie Profesorze, zbliża się 1050. rocznica chrztu Polski. Jakie znaczenie ma dla nas, Polaków, ta data?
- Nie byłoby Polski, nie byłoby naszej wspólnoty, gdyby nie moment chrztu i jego konsekwencje. Nie ma przed chrztem historii Polski. W odróżnieniu od innych narodów, które miały przed chrztem bogatą historię pogańską. Jest tylko jedna data z polskiej historii zapisana 3 lata wcześniej. To 963 rok, kiedy to pogańskie plemiona prowadzone przez niemieckiego wielmożę Wichmana napadły na kraj Mieszka. Mieszko poniósł wtedy dotkliwą porażkę. Niejako odpowiedzią na to, można powiedzieć taktyczną, był sojusz z Czechami. Druga data z naszej historii, zapisana w kronikach, to rok 965 – przybycie Dąbrówki do Mieszka. Później jest 966 rok, czyli przyjęcie chrztu. Wraz z chrztem następuje przełamanie partykularyzmów plemiennych. W tym momencie to państewko, które zaczęło się kształtować zaledwie kilkadziesiąt lat wcześniej, nie nosiło jeszcze nazwy Polska. Ta nazwa pojawiła się dopiero w 1000 roku. To państewko, które zapewne budowali ojciec i dziad Mieszka, było konglomeratem podbijanych stopniowo plemion, z których każde miało swoich bogów i każde szło w swoją stronę. Były one rezerwuarem niewolników, których po podbiciu sprzedawano i w ten sposób budowano siłę państwa Mieszka.
Odpowiadając wprost na pani pytanie. Po pierwsze chrzest połączył skupione już pod berłem Mieszka plemiona na nowej, zupełnie innej zasadzie. Na zasadzie wspólnoty, dając zaczątek jednej wiary dla wszystkich. Nie bóstw plemiennych, lecz jednego Boga. Poza tym ta wspólnota została włączona do szerszej wspólnoty chrześcijańskiej Europy, z którą nasz kraj, nasza kultura i tradycja, związały się na następne ponad tysiąc lat. Po trzecie – otworzyła się perspektywa zbawienia wiecznego przed każdym, kto do chrztu przystępował.
Przeczytaj wywiad i wysłuchaj wykładu prof. Andrzeja Nowaka »

prof. Andrzej Nowak "Filary polskości: Mieszko i Bolesław"

prof.-Andrzej-Nowak-FIlary-Polskości
Wysłuchaj wykładu »
Cykl wykładów "Filary polskości" - playlista »
Zgromadzenie Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus
ul. Ejsmonda 17, 05-807 Podkowa Leśna
facebook youtube twitter instagram email website 
W związku z wejściem z dniem 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku informujemy, że jeśli nie są Państwo właściwym adresatem lub otrzymali Państwo tę wiadomość przez pomyłkę, prosimy niezwłocznie powiadomić nadawcę i usunąć otrzymaną wiadomość.
MailPoet