NOWE WYZWANIA

TEREZJANKI INFO

Siostry-Terezjanki-LOGO_300x300_px
niedziela
20 września 2020 roku
info@terezjanki.org
Miłość i zaufanie!

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele!
Wrzesień kojarzy nam się z przemijaniem lata i rozpoczęciem jesieni, z końcem wypoczynku i rozpoczęciem na nowo pracy, obowiązków. Choć powracamy do tych samych czynności, mimo wszystko podejmujemy nowe wyzwania. Czas nieustannie upływa. Uświadamia nam, jak cenna i niepowtarzalna jest każda chwila życia i jak wiele jeszcze jest do zrobienia.
W czasie letnich miesięcy miało miejsce kilka wydarzeń, o których pragniemy poinformować czytelników naszego biuletynu.
Osoby pracujące nad naszą nową witryną internetową weszły w końcową fazę prac - testowania podstron i wkrótce będziemy mogły zaprezentować efekty ich wielomiesięcznej pracy.
Przeżywałyśmy 84. rocznicę założenia naszego Zgromadzenia przez Sługę Bożego Biskupa Adolfa Piotra Szelążka. W naszych domach zakonnych siostry poprowadziły wirtualnie Dni Otwartej Furty. Świetlica im. Dzieciątka Jezus w Suwałkach wznowiła działalność i zorganizowała dla dzieci półkolonie, a w Łucku siostry przeprowadziły cykl spotkań dla dzieci z konkatedralnej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Zachęcamy do lektury naszych artykułów i odsłuchania podcastów, a w szczególności polecamy zwiastun wyjątkowego, trzyczęściowego filmu dokumentalnego pod tytułem Terezjanki, Nasza Mała Droga w reżyserii Tomasza Domańskiego.

Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś ciekawego w biuletynie i poleci go innym osobom.
Zapraszam do lektury,
s. Bogumiła Ptasińska CST

Z ŻYCIA ZGROMADZENIA

bp-Szelążek-i-siostry-Terezjanki

Erygowanie Zgromadzenia

W dniu 1 sierpnia przypada 84. rocznica założenia Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus (1936). Świątobliwy pasterz biskup Adolf Piotr Szelążek dekretem erekcyjnym powołał do istnienia Zgromadzenie, które swój charyzmat realizuje „Szerząc miłość dla Najwyższej Miłości”.

więcej »
Biuletyn 2 kolumny (2)

Festiwal Otwartych Ogrodów

XVI Festiwal Otwartych Ogrodów u sióstr Terezjanek w Podkowie Leśnej zgromadził wielu uczestników. Czas spotkania w naszym ogrodzie wypełnił interesujący program, ale przede wszystkim był okazją do dzielenia się radością ze spotkania w duchu wzajemnej życzliwości.

więcej »
Biuletyn 2 kolumny

Półkolonie dla dzieci

Na przełomie czerwca i lipca w świetlicy im. Dzieciątka Jezus w Suwałkach odbyły się letnie półkolonie dla dzieci. Zajęcia odbywały się w trybie stacjonarnym. Ze względu na stan epidemiczny dzieci zostały podzielone na dwie grupy – przed i popołudniową.
więcej »
wyróżniający-730x340

Misyjny Dzień Otwartej Furty

10 lipca 2020 roku odbył się misyjny Dzień Otwartej Furty. Uczestniczki spotkania miały okazję wirtualnie zajrzeć za furtę naszego domu w Oruro w dalekiej Boliwii. Siostry i dziewczęta śpiewem w języku hiszpańskim prosiły Ducha Świętego o prowadzenie tego spotkania.
więcej »
wyr Łuck

Spotkania w Łucku

W dniach 20 i 27 czerwca 2020 roku w Łucku odbyły się długo oczekiwane pierwsze spotkania dla dzieci i młodzieży. Były podczas nich gry sportowe i edukacyjne na ulicy, przypomnienie wiedzy o Piśmie Świętym, wspólne śpiewy i nagrody dla zwycięzców. Czas płynął tak szybko, że nikt nie chciał się rozstać.
więcej »
ostróda

Wirtualny Dzień Otwartej Furty

Podczas Dnia Otwartej Furty odbyła wirtualna wycieczka do placówek prowadzonych przez nasze siostry. Uczestniczki zajrzały do Domu Pomocy Społecznej w Ścinawce Dolnej, gdzie mieszkają i uczą się niepełnosprawni chłopcy, oraz do Pogotowia Opiekuńczego “Opoka” w Wasilkowie.
więcej »

Z ŻYCIA KOŚCIOŁA

pp

Środki Społecznego Przekazu

W orędziu na 54. Dzień Środków Społecznego Przekazu, papież Franciszek zwraca uwagę, że każdy człowiek może stać się twórcą dobrej historii, a każda ludzka historia posiada niepodważalną godność.

więcej »
Biuletyn 2 kolumny

Nowe teksty dla liturgii

Konferencja Episkopatu Polski podczas 386. Zebrania Plenarnego zatwierdziła nowe wezwania Litanii loretańskiej oraz ujednolicone formuły popularnych modlitw, a także melodie dla polskiego przekładu sekwencji liturgicznych.

więcej »
Biuletyn 2 kolumny

X Tydzień Wychowania

Tydzień Wychowania "Budujmy więzi" to inicjatywa Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rady Szkół Katolickich. Jest obchodzony we wrześniu każdego roku.

więcej »
wyr - strona test

św. Stanisław - patron młodzieży

18 września wspominamy w kościele św. Stanisława Kostkę, który w XVIII wieku był najbardziej znanym i czczonym na świecie polskim świętym. Papież św. Jan XXIII uznał go za szczególnego patrona młodzieży polskiej.

więcej »
Biuletyn 2 kolumny (1)

130. rocznica profesji św. Teresy

W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny św. Teresa od Dzieciątka Jezus, złożyła śluby zakonne. Dzień zaślubin był dla Teresy łaską i wyraźną interwencją z Nieba, że Ta, która cudownie uzdrowiła ją w latach dzieciństwa, teraz jest świadkiem zaślubin z Jej Synem.
więcej »
Święci Małżonkowie

Święci małżonkowie

12 lipca obchodzimy liturgiczne wspomnienie świętych małżonków: Zelii i Ludwika Martin, rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Prośmy, aby świętość życia świętych małżonków była wzorem i zadaniem każdej chrześcijańskiej rodziny.
więcej »

TEREZJAŃSKIE PEREŁKI


Perełki to złote myśli świętej Teresy z Lisieux, a także innych mistrzów życia duchowego,
które mogą być inspiracją w podejmowaniu rozmaitych życiowych decyzji.

WARTO PRZECZYTAĆ

s. Bogumiła Ptasińska

Zatroskany o świętość kapłanów

- 6 z kapłanami
Biskup Szelążek był przekonany, że odnowa Kościoła i pogłębienie życia religijnego społeczeństwa mogą się dokonać tylko przez odrodzenie duchowieństwa, które pełni posługę służebną wobec ludu. Warto modlić się za kapłanów przez wstawiennictwo bp Adolfa Piotra.

Przeczytaj »
s. Bogumiła Ptasińska

Uwiecznione wspomnienia

obrazek wyróżniający
Czas letniego wypoczynku i urlopów dla wielu osób przeminął wraz z wakacjami. Powróciliśmy do codziennych zajęć i obowiązków. Życie płynie dalej, a my tworzymy nową historię przez nasze czyny i wybory. Choć żyjemy teraźniejszością, chętnie wracamy do tego, co było.

Przeczytaj »
ks. Paweł Sauć

Św. Teresa, jako wzór osobowy

obrazek ___
Celem artykułu jest refleksja nad przykładem świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, jako wzoru dla współczesnych dzieci i młodzieży. Poprzedzona będzie omówieniem samej istoty wzoru osobowego wraz z jego elementami oraz ukazaniem znaczenia tegoż wzoru w formacji dzieci i młodzieży.
Przeczytaj »
o. Conrad De Meester

Zawierzenie Bogu

Biuletyn 2 kolumny
Zawierzenie jest cnotą rodzinną familii Martin. Teresa mogła przeczytać to określenie na żaglu łódki, którą jej ofiarowała rodzona siostra Celina, w Boże Narodzenie. Zawierzenie Bogu staje się dla niej pojęciem egzystencjalnym, konkretną drogą uświęcenia, preludium odkrycia jej „małej drogi”.
Przeczytaj »
s. Agnieszka Jaworska

Referat misyjny

Biuletyn 2 kolumny
W większości zgromadzeń zakonnych istnieją referaty misyjne, które wspierają duchowo i materialnie misje, animują różnorodne misyjne inicjatywy oraz współpracują i podtrzymują relacje z dobroczyńcami. Zapraszamy do lektury listu przygotowanego przez referentkę misyjną w zgromadzeniu sióstr Terezjanek.
Przeczytaj »
ks. Ludwik Nowakowski

Wszechmoc Boża

Biuletyn 2 kolumny
Obecnie w czasach licznych zagrożeń Kościoła, ataków na niego zorganizowanych struktur zła, w czasie upadku autorytetów zarówno kościelnych jak i świeckich, w czasach podważania porządku naturalnego i prawa Bożego, należy przypominać o jednym z najważniejszych przymiotów Bożych, czyli o wszechmocy Boga.
Przeczytaj »

WARTO POSŁUCHAĆ

król psalm

Intronizacja Króla

Psalm 110 należy do grupy psalmów królewskich, które jak sama nazwa wskazuje, dotyczą osoby króla oraz jego królestwa i w związku z tym nawiązują do rytuału koronacyjnego. Posłuchajmy psalmu w wykonaniu s. Wioletty Pietrewicz i s. Danieli Pruszyńskiej.

Posłuchaj »
Zobacza _ Posłuchaj sab

Stabat Mater Dolorosa

Stabat Mater Dolorosa (Stała Matka Boleściwa) to XIII-wieczna sekwencja opowiadająca o męce Chrystusa z perspektywy Jego Matki. Schola DA Karmel wykonała sekwencje w nowym czterogłosowym opracowaniu.

Posłuchaj »
Zobacza _ Posłuchaj

Podobne sobie: Mała Teresa i Mała Arabka

Podobieństwa między św. Teresą od Dzieciątka Jezus (Małą Teresą), a św. Marią od Jezusa Ukrzyżowanego (Małą Arabką) wyjaśnia ojciec Andrzej Cekiera OCD na podstawie tekstu Mniszek OCD z Betlejem.

Posłuchaj »
jm

W mocy słowa

Cykl komentarzy biblijnych ks. Macieja Jaszczołt na poszczególne niedziele roku liturgicznego, które pozwolą lepiej zrozumieć Słowo Boże i ubogacają duchowo swoją treścią.

Playlista »

WARTO ZOBACZYĆ

Zobacza _ Posłuchaj (2)

Terezjanki, nasza mała droga

Zwiastun trzyczęściowego, pełnometrażowego dokumentu filmowego prezentującego duchowość, historię oraz działalność Zgromadzenia Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w reżyserii Tomasza Domańskiego.

Zobacz »
1aa

Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie

Profesor Leszek Zygner rektor Państwowej Uczelni Zawodowej w Ciechanowie prezentuje najważniejsze daty w życiu biskupa Adolfa Piotra Szelążka. W filmie zaprezentowane są zdjęcia z Archiwum Głównego Sióstr Terezjanek.

Zobacz »
1

Apostoł Kazachstanu

Życie błogosławionego ks. Władysława Bukowińskiego splotło się z życiem bp. Adolfa Piotra Szelążka. Ojciec Rafał Myszkowski, przeor klasztoru Karmelitów Bosych w Berdyczowie, wspomina pochodzącego z Berdyczowa księdza Bukowińskiego.

Zobacz »
2

Widzieć Chrystusa w drugim człowieku

Abp Giovanni Ricchiuti ordynariusz diecezji Altamura, Gravina oraz Acquaviva delle Fomti wypowiada się na temat pracy sióstr Terezjanek w szpitalu dla trędowatych w Gioia del Colle.

Zobacz »
1ab

Wielki dar Boga

Siostra Klara Krupa - dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Ścinawce Dolnej opowiada o historii oraz obecnych realiach funkcjonowania Zespołu Szkół Specjalnych prowadzonych przez Zgromadzenie Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Ścinawce Dolnej.

Zobacz »

TEREZJAŃSKA GRA

Zobacza _ Posłuchaj (1)
s. Beniamina Karwowska i s. Krystyna Nowakowska

Z małą Tereską na rybach

Autorskie opracowanie gry dla dzieci inspirowane duchowością małej drogi świętej Teresy od Dzieciątka Jezus. Broszura zawiera szczegółowy opis zabawy, sposób jej przygotowania i przeprowadzenia, a także wzory gotowych do wykorzystania rekwizytów, plansz, grafik itp.
Zobacz »

Subskrybuj nasz biuletyn!EZA

Koperta
Otrzymuj bieżące informacje o życiu sióstr Terezjanek oraz aktualności z życia wspólnoty Kościoła Katolickiego. Nasz biuletyn ukazuje się raz w miesiącu oraz w miarę potrzeby. Twoich danych nikomu nie udostępniamy. Wystarczy, że podasz tylko swój adres email. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji i samodzielnie się wypisać.
Zgromadzenie Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus
ul. Ejsmonda 17, 05-807 Podkowa Leśna
facebook youtube twitter instagram email website 
MailPoet