CZAS RADOŚCI I JESIENNEJ ZADUMY

s.Elżbieta Puchalska Ostróda 2020

TEREZJANKI INFO

Siostry-Terezjanki-LOGO_300x300_px
sobota
31 października 2020 roku
info@terezjanki.org

Pax Christi!

Drodzy Przyjaciele,
dobiega końca piękny jesienny październik, który w naszej zakonnej wspólnocie obfitował w wiele ważnych wydarzeń. Ich tłem jest wyjątkowa sytuacja w naszym kraju i w świecie związana z reżimem sanitarnym, który w sposób nie mający precedensu wstrzymuje życie społeczne i gospodarcze. W życiu Kościoła Katolickiego szczególnego odnotowania wymaga nowa papieska encyklika, a także skierowana przeciw polskiemu Kościołowi agresja, wyzwolona pod pretekstem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ochrony poczętego życia. Po raz kolejny stajemy wobec konieczności jasnego opowiedzenia się po stronie chrystusowych wartości i ich obrony. Konfrontacja z tą sytuacją jest dla nas wszystkich - osób konsekrowanych i świeckich - poważnym wyzwaniem oraz ważnym sprawdzianem autentyczności naszej wiary.
W życiu terezjańskiej zakonnej wspólnoty wielką radością było przyjęcie do postulatu dwóch naszych kandydatek, a ponadto celebracje związane ze świętem patronalnym, odwiedziny siostry Elżbiety - naszej misjonarki z dalekiej Boliwii (fotografia powyżej) oraz premierowe pokazy dokumentalnego filmu pt. "Terezjanki, Nasza Mała Droga". Nadal poszerzamy naszą obecność na "cyberkontynencie". W ostatnich tygodniach umieściliśmy w Internecie dwie nowe witryny - blog kulinarny siostry Goretti oraz witrynę Zespołu ŚDM z piękną sakralną muzyką. Na naszych kanałach YouTube pojawiły się również nowe, interesujące filmy. Co nowego i gdzie można odnaleźć - o tym piszemy poniżej.

Serdecznie zapraszam do lektury biuletynu,
s. Bogumiła Ptasińska CST

Z ŻYCIA ZGROMADZENIA

Biuletyn 2 kolumny (2)

Film w Ostrowi Mazowieckiej

Film „Terezjanki, Nasza Mała Droga” to nie tylko wartościowy dokument o archiwalnym znaczeniu dla naszego Zgromadzenia, ale przede wszystkim piękne świadectwo konsekrowanego życia.

więcej »
Biuletyn 2 kolumny (1)

Konkurs plastyczny

W parafii Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu siostry Terezjanki zorganizowały konkurs plastyczny dla dzieci ze szkół podstawowych z okazji liturgicznego wspomnienia św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
więcej »
Biuletyn 2 kolumny

Listy do Oruro

Tydzień misyjny to doskonała okazja, by propagować misyjnego ducha. Siostry w Toruniu na religii opowiedziały dzieciom o misjach w Boliwii i zachęciły do napisania listu do Oruro.

więcej »
Biuletyn 2 kolumny (4)

Spotkanie misyjne w Ostródzie

Korzystając z obecności w naszym domu misjonarki z Boliwii siostry Elżbiety Puchalskiej, wspólnota sióstr w Ostródzie zorganizowała w gronie bliskich osób spotkanie misyjne.

więcej »
Biuletyn 2 kolumny

Schola dziecięca "Boże Nutki"

W sobotę 26 września 2020 roku odbyło się spotkanie scholi dziecięcej “Boże Nutki”, która śpiewa podczas Mszy świętej dla dzieci w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu.

więcej »
Biuletyn 2 kolumny

Przyjęcie do postulatu

W Uroczystość Patronalną św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dnia 1 października, w domu formacyjnym w Mońkach odbył się obrzęd przyjęcia kandydatek do postulatu Zgromadzenia.

więcej »
Biuletyn 2 kolumny

Nowy rok formacyjny w TAU

W młodzieżowych wspólnotach Terezjańskiego Apostolstwa Ufności rozpoczął się nowy rok formacyjny. Młodzi wraz ze swoimi opiekunami będą poznawać małą drogę św. Teresy z Lisieux.

więcej »
św. Teresa z Avila

Uroczystość św. Teresy z Avila

Poprzez agregację do Karmelu czerpiemy z bogatego duchowego dziedzictwa karmelitańskich świętych. Dlatego 15 października uroczyście obchodzimy wspomnienie o św. Teresie z Avila.

więcej »
Biuletyn 2 kolumny

Nadzwyczajna loteria

Aby zmniejszyć poczucie strachu i lęku, w jakim przyszło nam obecnie żyć, zorganizowałyśmy loterię, w której nagrodami było jedzenie! Można było za zakupiony los wygrać worek ryżu, albo makaronu. Ileż było radości!

więcej »
stary wyróżniający

Dzień patronalny TAU

Dzień 1 października, to także uroczystość dzieci i młodzieży ze wspólnoty Terezjańskiego Apostolstwa Ufności. Członkowie tego duszpasterstwa poznają w toku swojej duchowej formacji postać Małej Świętej - Teresy z Lisieux.

więcej »

Z ŻYCIA KOŚCIOŁA

Biuletyn 2 kolumny

Encyklika “Fratelli Tutti”

Dnia 3 października 2020 roku podczas prywatnej pielgrzymki do Asyżu Ojciec Święty Franciszek podpisał najnowszą encyklikę, która poświęcona jest braterstwu i przyjaźni społecznej.
więcej »
Biuletyn 2 kolumny

Jubileusz Misji św. Teresy

Jubileusz 25-lecia istnienia Misji modlitwy za kapłanów przeżywaliśmy 26 września 2020 r w Niepokalanowie. W uroczystości uczestniczyli animatorzy i Aniołowie Modlitwy.
więcej »
Misjonarka siostra Elżbieta

Niedziela i tydzień misyjny

18 października przeżywamy Światowy Dzień Misyjny, rozpoczynający również Tydzień Misyjny. Święto zostało ustanowione przez papieża Piusa XI, w 1926 r. jako dzień solidarności misyjnej z Kościołem katolickim.

więcej »
Biuletyn 2 kolumny (3)

Błogosławiony Carlo Acutis

“Eucharystia jest moją autostradą do Nieba”, tak powiedział o swojej duchowej drodze Carlo Acutis. Warto zapoznać dzieci i młodzież z postacią nowego błogosławionego, by odkryli w nim swojego przyjaciela i orędownika w niebie.

więcej »

TEREZJAŃSKIE PEREŁKI


Perełki to złote myśli świętej Teresy Lisieux, a także innych mistrzów życia duchowego,
które mogą być inspiracją w podejmowaniu rozmaitych życiowych decyzji.

WARTO PRZECZYTAĆ

Biuletyn 2 kolumny
ks. Ludwik Nowakowski

Jubileuszowa katecheza

Dokładnie 25 lat temu ukazał się pierwszy artykuł o francuskim ruchu modlitwy za kapłanów, który dał początek Misji św. Teresy w Polsce. To wspólnota rodzin, dzieci, młodzieży i dorosłych modlących się za kapłanów.
Przeczytaj »
Biuletyn 2 kolumny
o. Mariusz Wójtowicz OCD

Mój osobisty Anioł Stróż

Anioł jest istotą duchową, a zatem szczególną troską otacza Twojego ducha i wszystko w Tobie, co duchowe. Św. Teresa od Dzieciątka Jezus przypisała mu trzy szczególne zadania.

Przeczytaj »
Biuletyn 2 kolumny (1)
o. Szczepan Praśkiewicz OCD

Cud do kanonizacji

Do kanonizacji błogosławionych Rodziców świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, małżonków Ludwika i Zelii Martin, wybrano i zatwierdzono kanonicznie cud, który wydarzył się w 2008 roku., tuż po ich beatyfikacji.
Przeczytaj »
Biuletyn 2 kolumny (2)
s. Bogumiła Ptasińska CST

Idea odnowy Kościoła

Sługa Boży biskup Adolf Piotr Szelążek dał nam przykład i konkretne wskazania, co możemy zrobić, by wspólnie wznosić duchową świątynię Kościoła, którym jesteśmy. Jego słowa są wciąż aktualne.
Przeczytaj »

WARTO POSŁUCHAĆ

YT_Zespół-ŚDM-koncert-4

Pełna relacja z koncertu Zespołu ŚDM

zorganizowanego w ramach XVI Festiwalu Otwarte Ogrody w domu głównym sióstr Terezjanek w Podkowie Leśnej w dniu 13 września 2020 roku. Zespół wystąpił w składzie: s. Nikodema Czerniecka - wokal, prowadzenie koncertu, Martyna Chylińska - wokal, kierownik chóru, Natalia Szulc - wokal, Łucja Warych - wokal, Dawid Borowski - skrzypce, Kajetan Klimaszewski - gitara basowa, Marek Kunda - perkusja, Marcin Rogalski - keyboard, Bartosz Snarski - gitara.
Program koncertu: 00:01:56 Powitanie i otwarcie koncertu (m. Lucyna Lubińska), 00:06:12 O Jezu, zbawco mej duszy (wiersz, s. Sabina Gumkowska), 00:12:50 Dotknij Panie moich oczu, 00:23:36 Hevenu shalom, 00:26:35 Jesteś życiem mym, 00:31:51 Wszyscy ludzie klaszczą w dłonie, 00:36:36 Chcemy Ciebie Wielbić, 00:45:06 Tylko śpiewać chcę, 00:50:05 Pójdę za Tobą, 00:57:07 Emmanuel, 01:03:57 Gdyby wiara twa, 01:09:45 Wywyższony, 01:15:25 Uwielbiam Cię, 01:19:05 Uratowani, 01:22:34 Pójdę za Tobą (bis), 01:30:20 Hevenu shalom (bis), 01:36:38 Dotknij Panie moich oczu (bis), 01:44:39 Gdyby wiara twa (bis).

Wysłuchaj i obejrzyj pełną relację z koncertu »
Zespół-ŚDM-okładka
zespol-SDM-1920x1080

Cała płyta dostępna online!

Zapraszamy do odwiedzenia nowej witryny internetowej Zespołu ŚDM pod adresem: https://zespolsdm.pl, w której udostępniamy do wysłuchania online wszystkie utwory zapisane na pięknej płycie "Błogosławieni miłosierni". Wciąż posiadamy w sprzedaży pewną liczbę płyt. Zainteresowanych jej nabyciem prosimy o kontakt z siostrą Nikodemą Czerniecką - szczegóły w witrynie zespołu.
Zespół ŚDM wykonuje swoje własne utwory, a także cover’y znanych przebojów pochodzących z chrześcijańskiej przestrzeni muzycznej. Kompozycje zespołu ŚDM adresowane są do wszystkich ludzi i wykonywane na chwałę Pana Boga. Brzmienie zespołu ŚDM wyróżniają soliści i chór, wspierani przez silną sekcję rytmiczną oraz wirtuozerię instrumentalistów.

Przejdź do witryny Zespołu ŚDM »
Zobacza _ Posłuchaj

Nowenna do św. Teresy

Rozważania na każdy dzień nowenny do św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Przedstawione propozycje nie tylko pomogą w odprawieniu dziewięciodniowego nabożeństwa błagalnego, ale mogą również pogłębić zrozumienie duchowości małej drogi, czyli naszej relacji ze światem, Bogiem i Ojcem w perspektywie myśli świętej Teresy od Dzieciątka Jezus.

Playlista »

ks.Maciej-Jałszczot-W-MOCY-SŁOWA-plansza-2

W mocy słowa

Cykl komentarzy do niedzielnych Ewangelii, prezentowanych przez ks. Macieja Jaszczołta, biblistę, przewodnika po Ziemi Świętej, wikariusza Archikatedry Warszawskiej.
Playlista »

WARTO ZOBACZYĆ

YT-Terezjanki-DPS-i-Szkoła

DPS i szkoła w Ścinawce Dolnej

Fragment dokumentalnej trylogii opisujący historię oraz współczesną działalność naszego domu zakonnego opiekującego się niepełnosprawnymi intelektualnie dziećmi oraz osobami starszymi.
Zobacz »
hqdefault

Terezjanki z misją - wywiad z s. Elżbietą

Siostra Elżbieta Puchalska po czterech latach pracy misyjnej w Oruro w Boliwii dzieli się swoim doświadczeniem w rozmowie z s. Dawidą Prusińską.
Zobacz »
YT-Goretti

Włoskie smaki na polskim stole

Siostra Goretti Rogowska zaprasza do odwiedzania swojego bloga ( https://goretti.terezjanki.org ), w którym prezentuje włoskie przepisy kulinarne, mogące urozmaicić nasze polskie menu.
Zobacz »
YT_WSPÓLNA-TROSKA

Wspólna troska o sanktuarium

Ojciec Rafał Myszkowski - przeor zakonu Karmelitów Bosych w Berdyczowie, opowiada o współpracy z siostrami Terezjankami, której celem jest troska o berdyczowskie sanktuarium i wiernych.

Zobacz »
YT-s.Agnieszka-Jaworska-JESTEM-ZAPROSZONA

Jestem zaproszona

Siostra Agnieszka Jaworska opowiada o doniosłej roli katechezy w wychowaniu młodego pokolenia oraz realiach pracy katechety w polskiej szkole.
Zobacz »

TEREZJAŃSKA KATECHEZA

terenowa wyróżniający
s. Krystyna Nowakowska

Terezjańska gra terenowa

Została opracowana na wakacyjny wyjazd kolonijny dla dzieci w wieku 6-12 lat. Jej celem, oprócz dobrej zabawy jest ukazanie bogactwa małej drogi św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz przybliżenie postaci małej świętej.
Więcej »
Młodzi święci
s. Krystyna Nowakowska

Młodzi święci

To interaktywna tablica o Świętych, Błogosławionych i Sługach Bożych Kościoła katolickiego. Dodatkowym materiałem do wykorzystania są cytaty prezentowanych postaci (z kodami QR) oraz grafiki. Materiały zostały opracowane dla dzieci w wieku 9-13 lat.

Zobacz »
Jerozolima
s. Krystyna Nowakowska

Jerozolima w czasie Wielkich Dni

Katecheza interaktywna, której celem jest przedstawienie miejsc w Jerozolimie i jej okolicach związanych z wydarzeniami Wielkiego Tygodnia oraz Zmartwychwstania. Do katechezy dołączone są także zadania wykonane w aplikacji LearningApps.

Zobacz »
Świętość
s. Krystyna Nowakowska

Świętość

Katecheza interaktywna przygotowana z okazji uroczystości Wszystkich Świętych dla uczniów klas 3-5 szkoły podstawowej. Ma na celu przybliżenie dzieciom znaczenia świętości w codziennym życiu poprzez przykłady życia wybranych Świętych.

Zobacz »

OGŁOSZENIA

YT-Terezjanki-cz.1
YT-Terezjanki-cz.2
YT-Terezjanki-cz.3
YT-Terezjanki-DPS-i-Szkoła
Film dokumentalny

"Terezjanki, Nasza Mała Droga"

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia oraz organizowania pokazów filmu dokumentalnego w reżyserii Tomasza Domańskiego, który prezentuje w szerokiej perspektywie duchowość, historię, posługi oraz codzienne życie sióstr Terezjanek w Polsce, na Ukrainie, w Boliwii i we Włoszech. Jednym z najważniejszych walorów tego filmu jest oddziaływanie ewangelizacyjne oraz powołaniowe. Siła tego oddziaływania polega na prezentowaniu przykładu życia opartego na chrześcijańskich wartościach, nadających doczesnej egzystencji głęboki sens.

Film jest swoistą przypowieścią o siostrach Terezjankach, które poszukują Boga i ofiarują mu swoje życie w cichej służbie drugiemu człowiekowi. Jego przesłanie powinno dotrzeć do jak najszerszego kręgu odbiorców. Prosimy zatem wszystkie osoby zainteresowane organizacją pokazów tego filmu o kontakt na email: kontakt@terezjanki.org lub telefon: +48 22 758 99 97

Więcej »

Zobacz zwiastun filmu »

Zobacz część "DPS i szkoła w Ścinawce Dolnej" »
Goretti_blog_strona-główna

Włoskie smaki na polskim stole

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania bloga kulinarnego siostry Goretti Rogowskiej, w którym znajdziecie wiele przypisów kulinarnych zaczerpniętych z włoskiej kuchni. Prezentowane na blogu przepisy pochodzą z książki siostry Goretti pt. "Włoskie smaki na polskim stole" i wszystkie mogą być bez trudu wykorzystane w warunkach polskich. Obok przepisów, znajdziecie wiele informacji o włoskiej tradycji i obyczajach, a także o życiu terezjańskiej wspólnoty w stolicy Kościoła Katolickiego, w domu ojców Salwatorianów mieszczącym się nieopodal bazyliki świętego Piotra w Rzymie.
Zapraszamy do odwiedzania, a także komentowania bloga pod adresem:

Subskrybuj nasz biuletyn!EZA

Koperta
Otrzymuj bieżące informacje o życiu sióstr Terezjanek oraz aktualności z życia wspólnoty Kościoła Katolickiego. Nasz biuletyn ukazuje się raz w miesiącu oraz w miarę potrzeby. Twoich danych nikomu nie udostępniamy. Wystarczy, że podasz tylko swój adres email. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji i samodzielnie się wypisać.
Archiwalne edycje biuletynu »
Zgromadzenie Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus
ul. Ejsmonda 17, 05-807 Podkowa Leśna
facebook youtube twitter instagram email website 
MailPoet