TĘSKNOTA ZA WIECZNOŚCIĄ

Projekt bez tytułu

TEREZJANKI INFO

Siostry-Terezjanki-LOGO_300x300_px
piątek
27 listopada 2020 roku
info@terezjanki.org

Pax Christi!


Drodzy Przyjaciele,
z radością przesyłamy Wam kolejny terezjański biuletyn. Znajdziecie w nim artykuły o tematyce eschatologicznej. Miesiąc listopad przypomina nam o przemijaniu ludzkiego życia oraz sprzyja rozmyślaniu o wieczności.
Szczególnie gorąco polecamy filmy o tematyce misyjnej. Ukazują rzeczywistość pracy naszych sióstr w Boliwii. Warto również zapoznać się z wywiadem, który został przeprowadzony z siostrą Elżbietą Puchalską w czasie jej pobytu w Polsce.
W biuletynie można również znaleźć nowe interaktywne katechezy, które mogą być przydatne dla katechetów, nauczycieli i rodziców w czasie trwającej obecnie zdalnej nauki.
Nowością w biuletynie są Terezjańskie Q&A (z ang. questions and answers, czyli pytania i odpowiedzi) dotyczące św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W kolejnym biuletynie Terezjańskie Q&A będą przybliżać postać Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka oraz posługę sióstr Terezjanek we współczesnym Kościele.

Pozdrawiam i zapraszam do lektury biuletynu,
s. Bogumiła Ptasińska CST

Z ŻYCIA ZGROMADZENIA

TESTOWA STRONA (1)

Konsekracja biskupa Szelążka

W dniu 29 lipca 1918 roku papież Benedykt XV wydał bullę mianując Adolfa Piotra Szelążka biskupem tytularnym Barki i sufraganem płockim. Obrzęd konsekracji biskupiej odbył się w katedrze płockiej 24 listopada 1918 roku.
więcej »
TESTOWA STRONA

Ja nie umieram...

Wiara w zmartwychwstanie daje nam nadzieję i uświadamia prawdę, że Kościół jest wspólnotą większą niż myślimy. Jesteśmy w Chrystusie jednym ciałem, żyjemy w jednej wspólnocie obejmującej niebo i ziemię.
więcej »
Polskie dzieci do misjonarzy

List do misjonarzy w Oruro

Sprawozdanie z akcji „Napisz list do Misjonarza”, którą podjęły siostry katechetki w polskich szkołach i przeprowadziły podczas trwania tygodnia misyjnego.

więcej »
stary wyróżniający

Spotkania TAU online

W czasie kiedy obostrzenia związane ze stanem epidemicznym dotykają wiele sfer życia społecznego i religijnego, także wspólnoty TAU musiały się z tym zmierzyć.

więcej »

TEREZJAŃSKIE PEREŁKI

Perełki to złote myśli świętej Teresy z Lisieux, a także innych mistrzów
życia duchowego, które mogą być inspiracją w podejmowaniu rozmaitych życiowych decyzji.

WARTO PRZECZYTAĆ

Tesknota-za-wiecznoscia
s. Dawida Prusińska CST

Tęsknota za wiecznością

Przeświadczenie o powołaniu do wieczności nie pozwoliła świętym zatrzymać się na ułudach doczesnego życia, ale patrzeć z tęsknotą i ufnością za prawdziwym życiem, które rozpocznie się w wieczności.
Przeczytaj »
TESTOWA STRONA (1)
s. Bogumiła Ptasińska CST

Oruro - mój dom

Uczę się zawierzenia Panu Bogu. Jestem gotowa w każdej chwili pełnić Jego wolę. Nie wiem, co będzie. Tęsknie za Boliwią i za ludźmi, których tam poznałam. Oruro w Boliwii stało się moim nowym domem.
Przeczytaj »
Wspólnota 730x340
ks. Ludwik Nowakowski

Budowanie wspólnot

Obecnie w zalewie neopogaństwa, laicyzacji, osłabienia i odejścia od wiary wielu ludzi ochrzczonych, szerzącej się agresywnie ideologii LGBT i innych zagrożeń dla naszej wiary, nagląca staje się potrzeba budowania silnych wspólnot wiernych świeckich.

Przeczytaj »
TESTOWA STRONA
s. Bogumiła Ptasińska CST

Rodzina Martin w Bissonnets

Śmierć Zelii Martin stała się szczególnie bolesna dla Ludwika, który stracił swoją ukochaną żonę i przyjaciółkę. Ludwik Martin został samotnym wdowcem z pięcioma córkami. Rodzina Guerin zaproponowała, by Ludwik przeprowadził się z dziećmi do Lisieux.

Przeczytaj »

WARTO POSŁUCHAĆ

Zobacza _ Posłuchaj (1)

Świętość we dwoje

Konferencje wygłoszone przez o. Andrzeja Cekierę OCD podczas rekolekcji dla małżeństw w kościele Mariackim w Szczecinku, które poprzedzały uroczyste wprowadzenie relikwii św. Ludwika i Zelii Martin.
Konferencja 1 »
Konferencja 2 »
Konferencja 3 »
Zobacza _ Posłuchaj

W mocy słowa

Cykl komentarzy do niedzielnych Ewangelii, prezentowanych przez ks. Macieja Jaszczołta, biblistę, przewodnika po Ziemi Świętej, wikariusza Archikatedry Warszawskiej.

Playlista »
Zobacza _ Posłuchaj (1)

Veni Creator Spiritus

Melodię do tego hymnu układali liczni kompozytorzy, ale najbardziej znany jest w wersji gregoriańskiej. Posłuchajmy hymnu do Ducha Świętego w wykonaniu o. Mariusza Wójtowicza OCD.

Posłuchaj »

WARTO ZOBACZYĆ

Zobacza _ Posłuchaj (1)

Terezjanki z misją

Siostra Elżbieta Puchalska CST, misjonarka z Boliwii w krótkiej filmowej etiudzie opowiada o misjach w Oruro. Siostra dzieli się swoimi wrażeniami z pobytu na innym kontynencie.

Klimat w Boliwii »
Kościół w Oruro »
Świetlica w Boliwii »
Jedzenie w Boliwii »
Zobacza _ Posłuchaj

SURSUM CORDA

Karmelici Bosi Prowincji Krakowskiej zrealizowali niezwykły projekt, w którym przedstawili poezje św. Jana Pawła II wzbogacone delikatnym akompaniamentem harfy.

W górę serca - cześć 1 »
W górę serca - część 2 »
W górę serca - cześć 3 »

Zobacza _ Posłuchaj

Pigmejska wioska św. Teresy

W Burundi jest wioska, której patronuje św. Teresa od Dzieciątka Jezus. W każdym domu pigmejów znajduje się obrazek św. Teresy, która jest ich opiekunką i przyjaciółką. "Teresa jest piękna, Bóg ją nam ofiarował" - tak śpiewają szczęśliwi mieszkańcy Musenyi.

Zobacz »
Zobacza _ Posłuchaj

Psalm ufności

Niezwykła aranżacja Psalmu 131 w wykonaniu Aleksandry Nawrot, połączona z modlitwą ks. Teodor Sawielewicza. Spontanicznie kieruje naszą myśl do św. Teresy z Lisieux i jej małej drogi dziecięctwa duchowego.

Zobacz »

TEREZJAŃSKIE Q&A

s. Bogumiła Ptasińska CST jest autorem krótkich, animowanych filmów będących odpowiedzią na najczęściej zadawane pytania przez dzieci, dotyczące św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka oraz sióstr Terezjanek. Filmy można wykorzystać na katechezie lub spotkaniach formacyjnych. Przeznaczone są dla najmłodszych, ale skorzystać z nich może każdy, nawet dorośli.
Zobacza _ Posłuchaj

Czy św. Teresa zsyła na ziemię deszcz róż?

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus obiecała, że będzie pomagać ludziom z nieba. Każdy, kto z wiarą pomodli się do niej może otrzymać niewidzialną różę, a nawet deszcz róż.

Zobacz odpowiedź »
Zobacza _ Posłuchaj

Czy św. Tereska miała pieska?

Św. Teresa, jak większość dzieci na świecie bardzo lubiła zwierzęta. Była wdzięczna Bogu za to, że stworzył piękny świat i rozmaite zwierzęta. Szczególnie dziękowała Stwórcy za swojego pieska.

Zobacz odpowiedź »
Zobacza _ Posłuchaj

Dlaczego św. Teresa lubiła stokrotki?

Św. Teresę od Dzieciątka Jezus zazwyczaj przedstawia się z różami w dłoniach. Wiele osób sądzi, że to jej ulubione kwiaty. Jednak Teresa z Lisieux bardziej od róż lubiła stokrotki.

Zobacz odpowiedź »
Zobacza _ Posłuchaj (1)

Czy św. Teresa bała się pająków?

Każdy czasem odczuwa strach. Boimy się najczęściej tego, co jest nam nieznane. Nawet święci niekiedy odczuwali lęk. Potrafili go jednak pokonać dzięki łasce Bożej.

Zobacz odpowiedź »
Zobacza _ Posłuchaj

Czy św. Teresa została Doktorem Kościoła?

Tytuł Doktora Kościoła w Kościele Katolickim otrzymało dotychczas tylko 36 świętych. Wśród nich są 4 kobiety. Św. Teresa od Dzieciątka Jezus jest jedną z tych wyjątkowych niewiast.

Zobacz odpowiedź »

TEREZJAŃSKA KATECHEZA

Zobacza _ Posłuchaj
s. Monika Siemionko CST

5 warunków dobrej spowiedzi

Film opracowany na podstawie książki biskupa Antoniego Długosza "Moja pierwsza spowiedź", w którym dzieci mogą dowiedzieć się, jakie są warunki spowiedzi i co zrobić, by dobrze się przygotować do spotkania z Panem Jezusem w sakramencie pokuty i pojednania.

Zobacz »
katecheza
s. Krystyna Nowakowska CST

Chrześcijańska playlista dla dzieci

To interaktywna pomoc dydaktyczna dla katechetów wykonana w aplikacji Wakelet. Zawiera zbiór różnych piosenek religijnych dostępnych na YouTube, które zebrane w tematyczne kolekcje mogą być pomocą na katechezie dla dzieci.

Zobacz »
katecheza 2
s. Krystyna Nowakowska CST

Szlak Patriarchów

Katecheza przedstawia wydarzenia związane z historią narodu wybranego począwszy od Abrahama, poprzez historię Józefa, a następnie niewolę egipską, wyzwolenie Izraela i przymierze na Synaju.

Zobacz »
Kat. inter.
s. Krystyna Nowakowska CST

W drogę z Małą Świętą

Katecheza dla dzieci o św. Teresie od Dzieciątka Jezus i jej duchowym przesłaniu. Na tablicy znajdują się zadania wraz z krótkimi wyjaśnieniami dotyczącymi małej drogi, piosenka oraz animowany film.

Zobacz »

OGŁOSZENIA

wpis_Sałatka-z-czarnego-ryżu
Serdecznie zapraszamy do odwiedzania bloga kulinarnego siostry Goretti Rogowskiej, w którym znajdziecie wiele przypisów kulinarnych zaczerpniętych z włoskiej kuchni. Prezentowane na blogu przepisy pochodzą z książki siostry Goretti pt. "Włoskie smaki na polskim stole" i wszystkie mogą być bez trudu wykorzystane w warunkach polskich.

Subskrybuj nasz biuletyn!EZA

Koperta
Otrzymuj bieżące informacje o życiu sióstr Terezjanek oraz aktualności z życia wspólnoty Kościoła Katolickiego. Nasz biuletyn ukazuje się raz w miesiącu oraz w miarę potrzeby. Twoich danych nikomu nie udostępniamy. Wystarczy, że podasz tylko swój adres email. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji i samodzielnie się wypisać.
Archiwalne edycje biuletynu »
Zgromadzenie Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus
ul. Ejsmonda 17, 05-807 Podkowa Leśna
facebook youtube twitter instagram email website 
MailPoet