BÓG UKRYTY W DZIECKU

Dzieciatko Jezus (2)

TEREZJANKI INFO

Siostry-Terezjanki-LOGO_300x300_px
środa
23 grudnia 2020 roku
info@terezjanki.org

Pax Christi!

Drodzy Przyjaciele,
zbliża się koniec grudnia, a wraz z nim zakończenie adwentowego czuwania. Oto już za chwilę będziemy mogli cieszyć się z narodzenia Jezusa Chrystusa, który przychodzi obdarować nas łaską zbawienia, darem bezinteresownej miłości i pokoju.
W grudniowym biuletynie można znaleźć relacje z ostatnich wydarzeń, jakie miały miejsce w zgromadzeniu sióstr Terezjanek, m.in. opis zmagania się z koronawirusem w Domu Pomocy Społecznej w Ścinawce Dolnej.
Warto przeczytać wzruszające świadectwo siostry Reginy Stadnik, w którym opowiada o posłudze pielęgniarki w Szpitalu Bródnowskim w Warszawie oraz siostry Agnieszki Jaworskiej o powołaniu zakonnym.
Gorąco również zachęcamy do zapoznania się z niezwykle ciekawymi i inspirującymi rozważaniami na temat dziecięctwa duchowego, które emitowane były na terezjańskim kanale YouTube w ramach Nowenny do Dzieciątka Jezus.
Osoby, które lubią gotować, będą mogły znaleźć nowe przepisy kulinarne siostry Goretii Rogowskiej, która chętnie dzieli się swoimi kuchennymi sekretami.

Życzę radosnego świętowania Bożego Narodzenia
oraz miłej lektury biuletynu,
s. Bogumiła Ptasińska CST
TESTOWA STRONA

„Zbudujmy w naszych sercach małe tabernakulum,
w którym Jezus mógłby się schronić,
a wówczas będzie pocieszony.”

św. Teresa od Dzieciątka Jezus
BOŻE NARODZENIE 2020

Drodzy Przyjaciele,
Betlejem - Dom Chleba. Tam właśnie przyszedł na świat Syn Boży - Zbawiciel, który zapowiadając ustanowienie Eucharystii powiedział: "Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki" (J 6,51).
Dziecię złożone przez Maryję w betlejemskim żłobie jest Bogiem-Człowiekiem. Ten sam Zbawiciel Bóg - Człowiek jest obecny w sakramencie Eucharystii. Jezus narodzony w Betlejem staje się obecny na ołtarzu w czasie każdej Mszy świętej, aby Boże Narodzenie mogło powtórzyć się w nas. Podobnie jak w ciszy betlejemskiej nocy – tak również i dzisiaj przyjście Pana odbywa się w ukryciu. Majestat, wielkość, świętość i nieskończoność Boga ukrywająca się niegdyś w małym bezbronnym Dzieciątku, teraz skrywa się w kawałku Chleba – w Konsekrowanej Hostii. Dla nas oznacza to, że Misterium przychodzącego Boga można rozpoznać jedynie prostym, dziecięcym sercem, przepełnionym wiarą i miłością.
Maryja, czuwająca nad Boskim Dzieciątkiem, zaprasza nas do pochylenia się nad ołtarzem, na którym rodzi się Jezus w Tajemnicy Eucharystii. Ona pragnie powierzyć każdemu z nas swoje Dzieciątko i złożyć Je w kołysce naszych serc. Niech zatem serca nasze będą przyozdobione pokorą i miłością, by stawały się prawdziwym Domem Chleba – Najświętszego Chleba, w którym na stałe zamieszka Bóg.
Uwielbiajmy dziś Boga za dar Jego Narodzenia i Zbawienia. Dziękujmy za niepojętą Tajemnicę Eucharystii, którą staramy się zgłębiać w kolejnym roku duszpasterskim. Niech Obecność Boga wśród swego ludu pomoże nam odkryć wielką godność Bożego dziecięctwa, którą zostaliśmy obdarowani.

Z serdecznym pozdrowieniem i modlitwą

s. Lucyna Lubińska CST
przełożona generalna

Z ŻYCIA ZGROMADZENIA

TESTOWA STRONA - Bp Szelążek

Ordynariusz Diecezji Łuckiej

W dniu 14 grudnia 1925 roku, decyzją Stolicy Apostolskiej, ksiądz biskup Adolf Piotr Szelążek objął diecezję łucką na Wołyniu. Z twórczą odwagą, a jednocześnie z nadprzyrodzoną roztropnością kierował sprawami Kościoła na Wołyniu. W niełatwym czasie posługi w diecezji okazał się autentycznym świadkiem czynnej, bezwarunkowej miłości.
więcej »
ORURO - TEST

Przedświąteczny czas w Oruro

Centrum Pastoralne im. św. Teresy od Dzieciątka Jezus nadal udziela pomocą charytatywnej potrzebującym, choć tak naprawdę powoli kończy wydawanie codziennych posiłków. W ostatnim czasie jedzenie otrzymywało codziennie 130 dzieci. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie pomoc dobroczyńców, wasza modlitwa i ofiary przekazane na ten cel. Dziękujemy!
więcej »
TESTOWA STRONA TAU

Adwent we wspólnotach TAU

Tegoroczne przeżywanie Adwentu jest inne niż zazwyczaj. We wspólnotach Terezjańskiego Apostolstwa Ufności staraliśmy się podtrzymywać relacje między sobą, dbać o kontakt z Panem Bogiem oraz sprawiać innym radość.
więcej »
TESTOWA STRONA - pobranie

Pomagam - to właśnie czynię!

Świadomie i dobrowolnie pragnę pomagać i właśnie to czynię! Już trzykrotnie oddałam krew na osocze, by uratować drugiemu człowiekowi życie… Do tego zobowiązuje mnie miłość Chrystusa.
więcej »
Regina w szpitalu-covid

Jestem, by służyć

Moja posługa w Szpitalu Bródnowskim była czasem bogatym w doświadczenia. Dokonało się wiele dobra. Jednak sama pandemia postawiła wszystkich pracujących w szpitalu w trudnej sytuacji. Wolontariat stał się czasem bliskości z cierpieniem i śmiercią. Każde dobro wróciło do mnie ze wzmożoną siłą, za co jestem wdzięczna Dobremu Bogu.
więcej »
Paulina-Scinawka-covid

Miłość Chrystusa przynagla nas

10 listopada 2020 roku w naszym Zgromadzeniu zapadnie długo w pamięci, kiedy dowiedziałyśmy się, że Dom Pomocy Społecznej w Ścinawce Dolnej prowadzony przez Siostry z naszego Zgromadzenia jest zakażony wirusem i potrzeba wsparcia personalnego. Podopieczni, siostry i pracownicy ośrodka zostali dotknięci chorobą koronowirusa.
więcej »
TESTOWA STRONA - podziękowanie

Podziękowanie ze szpitala

Społeczność Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego przekazała pisemne podziękowanie za bezinteresowną i ofiarną pracę siostry Reginy Stadnik oraz pomoc okazaną chorym i personelowi przez Zgromadzenie Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
więcej »
TESTOWA STRONA - Ścinawka

Spotkanie ze św. Mikołajem

W Domu Pomocy Społecznej w Ścinawce Dolnej podopieczni sióstr Terezjanek niecierpliwie oczekiwali na przybycie św. Mikołaja. Pracownik DPS-u pan Michał Witomski przebrany w biskupi płaszcz i mitrę rozdawał w każdej grupie upragnione prezenty.
więcej »

Z ŻYCIA KOŚCIOŁA

kościół św. Jakuba strona testowa

Tajemnicze odkrycia w Toruniu

O tym, że kościół św. Jakuba w Toruniu jest wyjątkowym zabytkiem architektury gotyckiej i skarbnicą cennych dzieł sztuki wiadomo powszechnie. Od kilku lat przeprowadzane są największe w jego historii prace renowacyjne i konserwatorskie. Okazuje się, że restaurowana budowla cały czas zadziwia i zaskakuje.

więcej »
Teresa-patronka misji

Patronka misji i misjonarzy

Święta Teresa od Dzieciątka Jezus jako karmelitanka bosa nie mogła podejmować działalności misyjnej w powszechnym rozumieniu słowa. Może być jednak wzorem dla tych, którzy idą za Chrystusem w życiu czynnym. 14 grudnia obchodziliśmy 93. rocznicę ogłoszenia św. Teresy od Dzieciątka Jezus Patronką Misji i misjonarzy.

więcej »
Biuletyn 2 kolumny (1)

Niepokalane Poczęcie Maryi

Kościół katolicki 8 grudnia obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Tajemnica ta pokazuje szczególną rolę Maryi a także, że każdy z nas cieszy się Bożą pomocą w zadaniach, które Bóg stawia na drodze naszego życia.

więcej »
Biuletyn 2 kolumny

List Apostolski "Patris corde"

Z okazji przypadającej 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa Patronem Kościoła powszechnego, papież Franciszek ogłosił 8 grudnia 2021 roku specjalny „Rok” poświęcony Opiekunowi Jezusa. Świętego Józefa tytułem Opiekuna Kościoła powszechnego obdarzył błogosławiony Pius IX.

więcej »
TESTOWA STRONA Wyszyński

Rok kardynała Wyszyńskiego

Przyszły rok kalendarzowy będzie Rokiem kard. Stefana Wyszyńskiego. Uchwałę w tej sprawie przyjął Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 27 listopada 2020 roku. W 2021 roku przypada 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego.

więcej »
TESTOWA STRONA nowy rok lit.

Nowy rok liturgiczny

W pierwszą niedzielę adwentu 29 listopada 2020 roku rozpoczął się nowy rok liturgiczny i duszpasterski pod hasłem „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. To drugi etap trzyletniego programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce poświęconego Eucharystii.

więcej »

TEREZJAŃSKIE PEREŁKI

Perełki to złote myśli świętej Teresy z Lisieux, a także innych mistrzów
życia duchowego, które mogą być inspiracją w podejmowaniu rozmaitych życiowych decyzji.

WARTO PRZECZYTAĆ

Modlitwa w tradycji Karmelitańskiej
ks. Ludwik Nowakowski

Modlitwa nieustanna

Misja św. Teresy od Dzieciątka Jezus, misja modlitwy za kapłanów, ze swoją małą drogą duchową, osadzona jest w duchowości karmelitańskiej. Święta Teresa była karmelitanką, przeszła duchową formację w karmelu w Lisieux. W jej pismach znajdujemy wiele cytatów i odniesień do pism świętej Teresy od Jezusa i do pism świętego Jana od Krzyża.

Przeczytaj »
Agnieszka
s. Agnieszka Jaworska CST

Moje życie jest darem Boga

Przenieśmy się myślą do lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku: świat stabilizuje gospodarkę, trwa wojna w Wietnamie, Marcin Luter King walczy o zniesienie dyskryminacji rasowej, ginie w zamachu prezydent John F. Kenedy, Kościół obraduje na Soborze Watykańskim II, a w małej miejscowości nieopodal Ostrowi Mazowieckiej pewna rodzina oczekuje narodzin dziecka.

Przeczytaj »
wpis_Rodzina-przyszłości
Nationale Nederlanden (raport)

Rodzina przyszłości

Nigdy jeszcze tempo i skala postępu technologicznego nie były tak piorunujące. Widać to na prostym przykładzie: potrzeba było kilku dekad, by gospodarstwa domowe zaczęły powszechnie używać lodówki czy telewizora, by upowszechnił się internet. Smartfony weszły do powszechnego użytku w ciągu kilku lat od pojawienia się na rynku.
Przeczytaj »
TESTOWA STRONA
o. Krzysztof Górski OCD

Uzdrowiona uśmiechem Maryi

Święta Teresa z Lisieux przywiązania do Maryi uczyła się od swoich świętych rodziców. Zarówno ojciec Ludwik, jak i mama Zelia od wczesnej młodości byli gorliwymi czcicielami Matki Bożej. W ich domu w Alençon, w centralnym miejscu stała Jej figura, którą Teresa nazwie później Matką Bożą Uśmiechu.

Przeczytaj »

WARTO ZOBACZYĆ

nowenna

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus w sposób szczególny umiłowała dziecięctwo Boże, które odzwierciedla jej duchowe ubóstwo i prostotę. Zapraszamy do zapoznania się z rozważaniami, które przybliżą nam tajemnicę Bożego Dzieciątka.

Zobacz »
Zobacza _ Posłuchaj

Świąteczne uwielbienie

Grupa muzyczna Exodus 15 tworzy inspirującą muzykę uwielbienia oraz nowoczesną muzykę dla dzieci i rodzin. W wyjątkowy, wigilijny wieczór artyści zapraszają nas na świąteczne uwielbienie Boga. Warto zobaczyć zwiastun tego wydarzenia.

Zobacz »
Zobacza _ Posłuchaj gwiazda

Pierwsza Gwiazda

TGD to zespołów muzyczny w Polsce wykonujących muzykę z chrześcijańskim przesłaniem. Zapraszamy do wysłuchania utworu, który znalazł się na płycie „Kolędy Świata”, a który Zespół TDG prezentuje w nowej odsłonie.

Zobacz »
Zobacza _ Posłuchaj i film

Boże Narodzenie widziane oczami dziecka

s. Paulina Klejny CST przygotowała razem z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Toruniu film o narodzinach małego Jezusa. Film zastąpił tradycyjne jasełka, które nie mogły się odbyć z powodu trwającej pandemii.

Zobacz »

TEREZJAŃSKIE Q&A

s. Bogumiła Ptasińska CST jest autorem krótkich, animowanych filmów będących odpowiedzią na najczęściej zadawane pytania przez dzieci, dotyczące św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka oraz sióstr Terezjanek. Filmy można wykorzystać na katechezie lub spotkaniach formacyjnych. Przeznaczone są dla najmłodszych, ale skorzystać z nich może każdy, nawet dorośli.
Zobacza _ Posłuchaj

Na czym polegał cud Bożego Narodzenia?

Boże Narodzenie to niezwykłe i cudowne święta. Dzieciątko Jezus obdarza nas swoimi łaskami, błogosławieństwem, a przede wszystkim darem bezinteresownej miłości i pokojem.

Zobacz odpowiedź »
Q&A 1

Kim byli rodzice św. Teresy?

Ludwik i Zelia Martin to wyjątkowe małżeństwo. Wszystkie ich córki wstąpiły do zakonu. Najmłodsza z nich została Doktorem Kościoła Katolickiego. Papież Franciszek niedawno ogłosił ich świętymi.

Zobacz odpowiedź »
Zobacza _ Posłuchaj Szelążek

Jak biskup Szelążek poznał św. Teresę?

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus jest powszechnie znaną świętą w Kościele katolickim. Większość osób poznało młodą karmelitankę z Lisieux dzięki lekturze “Dziejów duszy”, jej duchowego pamiętnika.

Zobacz odpowiedź »
Zobacza _ Posłuchaj Terezjanki

Dlaczego Terezjanki mają dwa różne habity?

Habit to strój zakonny charakterystyczny dla danej rodziny zakonnej. Zazwyczaj składa się z sukni, szkaplerza, paska lub sznura. Siostry zakonne na głowę często zakładają welon.

Zobacz odpowiedź »

TEREZJAŃSKA KATECHEZA

Ważnym elementem działalności apostolskiej Zgromadzenia jest formacja duchowa dzieci i młodzieży. Siostry Terezjanki w swojej posłudze korzystają z nowych form i metod nauczania, dostosowanych do mentalności współczesnego młodego człowieka. Zachęcamy do zapoznania się i skorzystania z wybranych lekcji religii oraz interaktywnych pomocy dydaktycznych przygotowanych w różnych internetowych aplikacjach.
zwyczaje wigilijne - s. K
s. Krystyna Nowakowska CST

Zwyczaje wigilijne

Interaktywne plansze o tematyce zwyczajów wigilijnych. Klikając na poszczególne elementy możemy poznać najbardziej znane tradycje związane z celebrowaniem tajemnicy Wcielenia. Pod gwiazdką myśl św. Teresy z Lisieux.

Zobacz »
Poszukiwania - s. K
s. Krystyna Nowakowska CST

Wigilijne poszukiwania

Interaktywna katecheza o zwyczajach wigilijnych dla młodszych dzieci [propozycja dla uczniów klas 1-3 SP]. Plansze zawierają element poszukiwania przedmiotów, które kryją informacje o tradycjach związanych z Wigilią Bożego Narodzenia.

Zobacz »
kolędowanie - s. K
s. Krystyna Nowakowska CST

Kolędowanie

Muzyczna tablica interaktywna, którą można wykorzystać na wiele sposobów. Zawiera m. in. krótkie opisy kolęd, ich przykładowe wykonania oraz interaktywne klawisze pianina, na których można grać za pomocą kliknięcia/dotyku lub klawiatury komputera.

Zobacz »

Z KUCHNI SIOSTRY GORETTI

Siostra Goretti Rogowska Cod ponad dwudziestu lat przebywa we Włoszech i zarządza kuchnią w Domu Generalnym ojców Salwatorianów w Rzymie. Kuchni włoskiej siostra Goretti nauczyła się z biegiem czasu, korzystając z książek, pobierając naukę u mistrza Lorenzo (emerytowanego szefa kuchni w renomowanym rzymskim hotelu), a także pytając i słuchając porad. Dziś dzieli się z nami sekretami ze swojej kuchni.

Papryka z bułką

Papryka pieczona
Zobacz przepis »

Bakłażan pieczony

Bakłażan pieczony
Zobacz przepis »

Rzepa z boczkiem

Rzepa z boczkiem
Zobacz przepis »

Risotto z sałatą

Zobacza _ Posłuchaj przepic1
Zobacz przepis »

Sałatka z rukoli

Zobacza _ Posłuchaj sałatka
Zobacz przepis »

Tartine ziołowe

Zobacza _ Posłuchaj tartine
Zobacz przepis »
Serdecznie zapraszamy do odwiedzania bloga kulinarnego siostry Goretti Rogowskiej CST, w którym znajdziecie wiele przypisów kulinarnych zaczerpniętych z włoskiej kuchni. Prezentowane na blogu przepisy pochodzą z książki siostry Goretti pt. "Włoskie smaki na polskim stole" i wszystkie mogą być bez trudu wykorzystane w warunkach polskich.

OGŁOSZENIA

Torba4

Plecaki i torby z przesłaniem św. Teresy

Duchowe wskazówki św. Teresy od Dzieciątka Jezus można propagować na różne sposoby. Jednym z nich, jakiś czas temu był nadruk na torbie z cytatem słów św. Teresy z Lisieux.
Tym razem proponujemy praktyczne worki – plecaki z cytatami świętej Teresy z Lisieux. Słowa zamieszczone na plecakach mogą wzbudzić nadzieję i będą szlachetnym sposobem na sianie dobra w sercach ludzi, spotykających nas na ulicy.

Terezjańskie plecaki »
Terezjańskie torby »
Osoby, które chciałyby nabyć plecak lub torbę na ramię z terezjańskim motywem, mogą skontaktować się z siostrą Nikodemą Czerniecką wysyłając e-mail na adres: s.nikodema@wp.pl

Subskrybuj nasz biuletyn!EZA

Koperta
Otrzymuj bieżące informacje o życiu sióstr Terezjanek oraz aktualności z życia wspólnoty Kościoła Katolickiego. Nasz biuletyn ukazuje się raz w miesiącu oraz w miarę potrzeby. Twoich danych nikomu nie udostępniamy. Wystarczy, że podasz tylko swój adres email. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji i samodzielnie się wypisać.
Archiwalne edycje biuletynu »
Zgromadzenie Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus
ul. Ejsmonda 17, 05-807 Podkowa Leśna
facebook youtube twitter instagram email website 
MailPoet