CO NAM PRZYNIÓSŁ STYCZEŃ

obrazek wyróżniający

TEREZJANKI INFO

Siostry-Terezjanki-LOGO_300x300_px
niedziela
31 stycznia 2021 roku
info@terezjanki.org

Pax Christi!

Drodzy Przyjaciele,
w styczniu miało miejsce wiele ciekawych wydarzeń zarówno w życiu naszego Zgromadzenia, jak również w życiu Kościoła powszechnego. Polecamy artykuły umieszczone w naszym biuletynie, które mogą być nie tylko ciekawą lekturą, ale również źródłem rzetelnych informacji.
Warto zapoznać się z opisem niecodziennego wydarzenia w Domu Generalnym w Podkowie Leśnej, gdzie siostry wzięły udział w transmisji nabożeństwa Drogi Betlejemskiej. Zachęcamy również do zapoznania się z informacjami na temat przygotowanego przez s. Teresę Kalską wraz dziećmi z ogniska misyjnego programu artystycznego pt. "Maleńka Miłość".
Szczególnie polecamy artykuł dotyczący Światowego Dnia Chorych na Trąd, który przygotowały s. Wioletta Pietrewicz i s. Daniela Pruszyńska, pracujące w szpitalu dla trędowatych w Gioia del Colle.

Pozdrawiam i życzę miłej lektury biuletynu,
s. Bogumiła Ptasińska CST

Z ŻYCIA ZGROMADZENIA

Biuletyn 2 kolumny

Chocolatada

Przed Bożym Narodzeniem, dzięki pomocy wszystkich naszych dobroczyńców, udało nam się zorganizować tradycyjne Chocolatada, połączone z adoracją Dzieciątka Jezus. Podczas takiego spotkania jednym ze zwyczajów jest taniec przed Dzieciątkiem Jezus.
więcej »
do biulatynu Szelążek

Wytrwała modlitwa

Ewangeliczna nauka Jezusa o modlitwie pobudza Siostry Terezjanki oraz inne osoby przekonane o heroiczności cnót Sługi Bożego Adolfa Piotra Szelążka do wytrwałej i nieustannej modlitwy o rychłą beatyfikację świętobliwego biskupa diecezji łuckiej na Wołyniu.
więcej »
Teresa-obłóczyny

Rocznica obłóczyn św. Teresy

Obłóczyny, w czasach św. Teresy od Dzieciątka Jezus, wiązały się z obrzędem weselnym. Kandydatkę przed obłóczynami ubierano w suknię panny młodej i w tym ślubnym stroju wprowadzano za klauzurę.
więcej »
Kolędnicy misyjni Suwałki

Maleńka miłość

W Światowy Dzień Misyjny Dzieci w parafii św. Aleksandra w Suwałkach uczniowie należący do ogniska misyjnego św. Teresy od Dzieciątka Jezus zaprezentowali program artystyczny.

więcej »
Droga Betlejemska2

Droga Betlejemska

W wigilię uroczystości Objawienia Pańskiego w kaplicy Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Podkowie Leśnej odbyło się nabożeństwo Drogi Betlejemskiej, w której rozważane było 12 tajemnic z życia Dzieciątka Jezus.

więcej »
Biuletyn 2 kolumny

Działalność świetlicy

W związku z zawieszeniem działalności stacjonarnej przez dwa miesiące świetlica w Suwałkach działała w trybie zdalnym. Dzieci otrzymywały wiadomość z rozpisanymi mini konkursami plastycznymi i pakiety materiałów potrzebnych do wykonania zadanych prac.

więcej »
Biuletyn 2 kolumny

Boże Narodzenie u Terezjanek

W kaplicy każdego domu siostry Terezjanki przygotowują dekorację bożonarodzeniową, która podkreśla charakter przeżywanych uroczystości oraz pomaga kontemplować radosną tajemnicę przyjścia Syna Bożego na świat.
więcej »
Teresa z Rodzicami

Rocznica urodzin św. Teresy

2 stycznia 1873 roku w Alencon urodziła się Maria Franciszka Teresa Martin, czyli św. Teresa od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza. Odkryła i pokazała całemu światu małą drogę do nieba.
więcej »

Z ŻYCIA KOŚCIOŁA

Trąd

Dzień Chorych na Trąd

Trąd dotyka ludzi najuboższych i wykluczonych z życia społecznego. Walka z tą chorobą jest dziś rzeczą bardzo ważną i jest zarazem walką z wykluczeniem, które ona sprowadza.
więcej »
Biuletyn 2 kolumny (1)

Ogólnopolski Dzień Judaizmu

Dnia 17 stycznia odbył się XXIV Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce pod hasłem: Życie i śmierć. „Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście”.
więcej »
Kolędnicy Misyjni

Światowy Dzień Misyjny Dzieci

Przed kilkoma dniami przeżywaliśmy Uroczystość Bożego Narodzenia, a dziś kolejna, najstarsza w tradycji kościoła Uroczystość Epifanii, zwana Świętem Trzech Króli. W tym dniu obchodzimy ustanowiony przez papieża Piusa XI Światowy Dzień Misyjny Dzieci.
więcej »
Biuletyn 2 kolumny

Posługa lektora i akolity kobiet

Papież Franciszek zmodyfikował prawo kanoniczne i zezwolił kobietom na posługę akolity i lektora. Swoją decyzję ogłosił w motu proprio „Spiritus Domini”. Papież wprowadził zmiany w 230 kanonie Kodeksu Prawa Kanonicznego.

więcej »

TEREZJAŃSKIE PEREŁKI

Perełki to złote myśli świętej Teresy z Lisieux, a także innych mistrzów
życia duchowego, które mogą być inspiracją w podejmowaniu rozmaitych życiowych decyzji.

WARTO PRZECZYTAĆ

Teresa-patronka misji
o. Paweł Hańczak OCD

Pragnienie modlitwy

Trzy słowa: „pragnąć”, „kochać” i „Jezus”, pojawiają się w pismach św. Teresy od Dzieciątka najczęściej. Dla małej Teresy, modlitwa to relacja miłości, coś bardzo prostego i oczywistego, gdy jest się z Kimś blisko i tego Kogoś się kocha.

Przeczytaj »
Biuletyn 2 kolumny (2)
abp Stanisław Gądecki

Budowanie jedności

Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki przypomina, że „zasadniczym priorytetem w życiu Kościoła będzie pogłębienie wiary, wiary w Jezusa przychodzącego do nas w Eucharystii”.

Przeczytaj »
Biuletyn 2 kolumny
s. Dawida Prusińska CST

Jezus chodzi po Woodstocku

Kilka dni temu odszedł do domu Ojca ks. Artur Godnarski, inicjator Przystanku Jezus. W 2015 roku po raz pierwszy uczestniczyłam w Przystanku Jezus. Nie było to nigdy moim marzeniem, a jednak pojechałam tam…

Przeczytaj »
św. Józef
ks. Ludwik Nowakowski

Św. Józef jako ojciec

Ojciec Święty Papież Franciszek ogłosił rok 2021 Rokiem św. Józefa. Papież uczcił w ten sposób 150. rocznicę ogłoszenia przez błogosławionego Piusa IX św. Józefa Patronem Kościoła katolickiego.

Przeczytaj »
Droga i siostry
ks. Ludwik Nowakowski

Pan Jezus naszą drogą

Chrystus powiedział o sobie: "Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie". Droga wiąże się z ciągłą zmianą, z pielgrzymowaniem. Jeżeli Chrystus jest naszą Drogą, to nasze życie ziemskie stanowi pielgrzymowanie, przemianę, której w Nim podlegamy.

Przeczytaj »
Kongregacja Nauki Wiary
s. Dawida Prusińska CST

Moralne aspekty szczepienia

W związku z tym, że w różnych krajach są już dostępne do dystrybucji i stosowania pierwsze szczepionki przeciwko Covid-19, Kongregacja Nauki Wiary kolejny raz udzieliła wskazówek w tej kwestii, tym razem w „Nocie Kongregacji Nauki Wiary na temat moralnej oceny stosowania niektórych szczepionek przeciw Covid-19”.

Przeczytaj »

KATECHIZM KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO

Katechizm Kościoła Katolickiego to oficjalna wykładnia doktryny wiary i zasad moralności Kościoła. Przetłumaczony został na języki narodowe i przekazany wiernym, aby mieli łatwy dostęp
do najważniejszych zasad życia chrześcijańskiego.

WARTO ZOBACZYĆ

Zobacza _ Posłuchaj

Karol

Życie Karola Wojtyły zostało przeniesione w świat animowany i tak powstał jedyny w swoim rodzaju serial Karol, którego krótkie jednominutowe odcinki przybliżają historię niezwykłego papieża.Playlista »
Zobacza _ Posłuchaj

W mocy Słowa

Cykl komentarzy do niedzielnych Ewangelii, prezentowanych przez ks. Macieja Jaszczołta, biblistę, przewodnika po Ziemi Świętej, wikariusza Archikatedry Warszawskiej.

Playlista »
Zobacza _ Posłuchaj

Zbawiciel On porusza góry

Piękna pieśń uwielbienia, która zachęca do medytacji wielkich dzieł Boga. Autorem piosenki jest australijski chrześcijański zespół Hillsong, który niedawno został laureatem muzycznej nagrody Grammy.

Zobacz »

TEREZJAŃSKIE Q&A

s. Bogumiła Ptasińska CST jest autorem krótkich, animowanych filmów będących odpowiedzią na najczęściej zadawane pytania przez dzieci, dotyczące św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka oraz sióstr Terezjanek. Filmy można wykorzystać na katechezie lub spotkaniach formacyjnych. Przeznaczone są dla najmłodszych, ale skorzystać z nich może każdy, nawet dorośli.
Zobacz 1

Czy Sługa Boży Szelążek mieszkał w zamku?

Zamek Bierzgłowski to miejscowość położona blisko Torunia. Znajduje się tam jedna z najstarszych obronnych budowli krzyżackich. Pod koniec życia zamieszkał tam biskup Szelążek.

Zobacz odpowiedź »
Zobacza _ Posłuchaj puste ręce

Dlaczego św. Teresa chciała mieć puste ręce?

Gest otwartych dłoni oznacza, że nic nie ukrywamy, jesteśmy wolni i nic nie posiadamy. Puste ręce są znakiem gotowości na przyjęcie darów od Boga.

Zobacz odpowiedź »
Zobacza 4

Czym na co dzień zajmują się siostry Terezjanki?

Zakony podejmują się różnych zadań w Kościele. Jednak wszystkich braci i siostry zakonne łączy jedno wspólne zadanie – miłość do Jezusa i służba Kościołowi.

Zobacz odpowiedź »

Z KUCHNI SIOSTRY GORETTI

Siostra Goretti Rogowska Cod ponad dwudziestu lat przebywa we Włoszech i zarządza kuchnią w Domu Generalnym ojców Salwatorianów w Rzymie. Kuchni włoskiej siostra Goretti nauczyła się z biegiem czasu, korzystając z książek, pobierając naukę u mistrza Lorenzo (emerytowanego szefa kuchni w renomowanym rzymskim hotelu), a także pytając i słuchając porad. Dziś dzieli się z nami sekretami ze swojej kuchni.

Rzepa z boczkiem

145-Rzepa-z-boczkiem-435x435
Zobacz przepis »

Rosół z groszkiem

137-Rosol-z-groszkiem-435x435
Zobacz przepis »

Pizza z tuńczykiem

Pizza-z-tunczykiem-435x435
Zobacz przepis »
Serdecznie zapraszamy do odwiedzania bloga kulinarnego siostry Goretti Rogowskiej CST, w którym znajdziecie wiele przypisów kulinarnych zaczerpniętych z włoskiej kuchni. Prezentowane na blogu przepisy pochodzą z książki siostry Goretti pt. "Włoskie smaki na polskim stole" i wszystkie mogą być bez trudu wykorzystane w warunkach polskich.

Subskrybuj nasz biuletyn!EZA

Koperta
Otrzymuj bieżące informacje o życiu sióstr Terezjanek oraz aktualności z życia wspólnoty Kościoła Katolickiego. Nasz biuletyn ukazuje się raz w miesiącu oraz w miarę potrzeby. Twoich danych nikomu nie udostępniamy. Wystarczy, że podasz tylko swój adres email. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji i samodzielnie się wypisać.
Archiwalne edycje biuletynu »
Zgromadzenie Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus
ul. Ejsmonda 17, 05-807 Podkowa Leśna
facebook youtube twitter instagram email website 
MailPoet