ŻYCIE POŚWIĘCONE BOGU

wyróżniający dof misje

TEREZJANKI INFO

Siostry-Terezjanki-LOGO_300x300_px
sobota
27 lutego 2021 roku
info@terezjanki.org

Drodzy Przyjaciele!

W naszym terezjańskim biuletynie przeczytacie o ważnym dla nas wydarzeniu związanym z osobą Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka. Zgromadzenie przeżywało kolejną rocznicę śmierci biskupa Szelążka, która jest dla terezjanek specjalnym dniem pamięci o Założycielu oraz wyjątkowym dniem modlitwy o jego rychłą beatyfikację.
Szczególnie zachęcam do lektury artykułu s. Hiacynty Augustynowicz CST, która jest postulatorem procesu. Siostra opisuje postęp toczących się prac nad Positio Sługi Bożego. Dodam, że w mediach społecznościowych (Facebook) pojawiła się nowa strona poświęcona Biskupowi z Wołynia. Warto tam zajrzeć!
Poza tym znajdziecie w biuletynie szereg artykułów i świadectw dotyczących życia poświęconego Bogu z racji przeżywanego w Kościele Powszechnym Dnia Życia Konsekrowanego. Szczególnie warto zwrócić uwagę na wywiad z przełożoną generalną s. Lucyną Lubińską CST, która odpowiada na pytania przygotowane przez s. Dawidę Prusińską CST.
Zachęcam również do przeczytania relacji z Jubileuszu 60. lecia ślubów zakonnych s. Anieli Śniadkowskiej CST oraz obejrzenia filmów, które przybliżają terezjańską drogę życia zakonnego.

Zapraszam do lektury biuletynu,
s. Bogumiła Ptasińska CST

Z ŻYCIA ZGROMADZENIA

Biuletyn 2 kolumny

71. rocznica śmierci Założyciela

Dnia 9 lutego 2021 roku przypada 71. rocznica śmierci Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka ordynariusza diecezji łuckiej na Wołyniu oraz założyciela Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
więcej »
Obrazek wyróżniający dot. positio do artykułu

Prace nad Positio Sługi Bożego

Akta procesu beatyfikacyjnego, zebrane na etapie diecezjalnym, zostały przekazane do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie i prowadzona jest dalsza procedura postępowania na drodze do beatyfikacji bpa Szelążka.
więcej »
Ksiądz Hamerszmit

Kapłan Bożej miłości

Sługa Boży ks. Kazimierz Hamerszmit był wieloletnim proboszczem parafii pod wezwaniem św. Aleksandra w Suwałkach. Zapisał się w sercach i pamięci naszych parafian jako kapłan Bożej miłości, modlitwy, ofiary, miłosierdzia, dobroci i zaufania.

więcej »
Jubileusz s. Anieli-grupowe

Jubileusz 60. lecia profesji

W dniu 20 lutego 2021 roku w domu zakonnym w Ostródzie, Jubileusz 60-lecia profesji zakonnej przeżywała s. Aniela Śniadkowska od Matki Bożej Pośredniczki wszelkich łask. Uroczystej Mszy św. w kaplicy zakonnej przewodniczył ojciec proboszcz Robert Twardokus OFM Conv.

więcej »

Z ŻYCIA KOŚCIOŁA

Biuletyn 2 kolumny (3)

Światowy Dzień Chorego

Hasłem tegorocznego Światowego Dnia Chorego były słowa zaczerpnięte z Ewangelii Mateusza: „Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście”. Dzień Chorego ustanowił w 1992 r. św. Jan Paweł II. Jest obchodzony w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes.

więcej »
Biuletyn 2 kolumny (1)

Orędzie na Wielki Post 2021

Papież przypomina, że post, modlitwa oraz jałmużna są warunkami i znakami nawrócenia. Post odnosi się do ubóstwa i wyrzeczenia, jałmużna wyraża się w spojrzeniach i gestach miłości wobec poranionego człowieka, natomiast modlitwa podejmuje synowski dialog z Ojcem.

więcej »
Biuletyn 2 kolumny (2)

Dzień Życia Konsekrowanego

Trudno sobie dziś wyobrazić Kościół bez osób zakonnych, bez członków instytutów świeckich i stowarzyszeń życia apostolskiego, bez konsekrowanych dziewic i wdów - powiedział abp Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
więcej »
Biuletyn 2 kolumny

Nowy kalendarz liturgiczny

Ojciec Święty Franciszek dokonał zmian w Ogólnym Kalendarzu Rzymskim, który ustala święta i wspomnienia liturgiczne dla całego Kościoła obrządku łacińskiego. Papież wpisał do niego wspomnienia sześciorga świętych.

więcej »

TEREZJAŃSKIE PEREŁKI

Perełki to złote myśli świętej Teresy z Lisieux, a także innych mistrzów
życia duchowego, które mogą być inspiracją w podejmowaniu rozmaitych życiowych decyzji.

WARTO PRZECZYTAĆ

Matka Lucyna
s. Lucyna Lubińska CST

Życie konsekrowane w Kościele

2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego, obchodzimy w kościele Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1997 r. Dzień ten stwarza okazję do refleksji Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu oraz modlitwy za wszystkie osoby, które podjęły to powołanie.

Przeczytaj »
Cherubina
s. Cherubina Radzewicz CST

Pan Bóg wskazał mi drogę

Wiem, że Bóg rzeczywiście mnie powołał. Po prostu mam pewność; choć nie przekreśla to w żaden sposób wolności człowieka. Byłam zawsze szczęśliwa ze swego wyboru i gdybym wybierała jeszcze raz, wybrałabym życie zakonne. Codziennie Bogu dziękuję i proszę, abym jak najlepiej Mu służyła do śmierci.

Przeczytaj »
Felicja
s. Felicja Radzewicz CST

Miłość otwiera drogę

Do Zgromadzenia sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus wstąpiła w wieku 15 lat. Już w dzieciństwie żywiła miłość do Jezusa Eucharystycznego. Miała piękny przykład wiary całej rodziny, która w każdą niedzielę uczestniczyła we Mszy świętej i żywiła prawdziwe nabożeństwo do Maryi Panny.

Przeczytaj »
Bogusia z kwiatem
s. Bogumiła Ptasińska CST

Wysłuchana modlitwa

Powołanie do życia zakonnego to wielka tajemnica. Pan Bóg ma swoje sposoby, aby przywołać do siebie dusze wybraną. Każda historia powołania kryje w sobie dar i tajemnice, bo Ten, który wzywa jest Tym, który zna najgłębsze pragnienie serca człowieka.

Przeczytaj »
Siostry-Brewiarz
Bp Jacek Kiciński CMF

Dzień Życia Konsekrowanego

Jako osoby powołane i konsekrowane jesteśmy świadomi, że Eucharystia daje nam prawdziwe życie, że Eucharystia umacnia nas i Jej mocą jesteśmy posłani, by świadczyć o wielkich dziełach Bożej miłości. Ten bowiem, kto spotkał Jezusa w Eucharystii nie jest w stanie zatrzymać tej Miłości dla siebie.
Przeczytaj »
DŻK-Ostróda
ks. Ludwik Nowakowski

Ofiarowanie się Bogu

Święto Ofiarowania Pańskiego obchodzone jest w Kościele jako Dzień Życia Konsekrowanego – święto tych, którzy poświęcili się, ofiarowani Bogu w różnych formach życia konsekrowanego, zakonnego, w instytutach świeckich a także w osobistej, indywidualnej konsekracji.

Przeczytaj »

WARTO ZOBACZYĆ

Zobacza _ Posłuchaj

Dzień Życia Konsekrowanego

Siostra Dawida Prusińska CST zainicjowała nagranie filmu "Terezjański zakonny Q&A", który jest odpowiedzią na pytania i wątpliwości młodego człowieka dotyczące oddania się na wyłączną służbę Bogu.

Zobacz »
znam siostry Terezjanki

Znam siostry Terezjanki

Siostra Nikodema Czerniecka CST posługująca w Duszpasterstwie Młodzieży i Powołań przygotowała filmy będące świadectwem osób, które na swojej drodze życia spotkały siostry Terezjanki.

Odcinek 1 »
Odcinak 2 »
Odcinak 3 »
Zobacza _ Posłuchaj

Wstawaki - Kwiatek

Ojciec Adam Szustak OP w ramach wielkopostnych porannych rozważań opowiada o św. Teresie od Dzieciątka Jezus, która najlepiej na świecie pojęła tajemnicę Bożej miłości i czułości.

Zobacz »
Zobacza _ Posłuchaj

Bliżej nieba

W programie katolickim "Bliżej nieba" wyemitowanym przez TVP 3 Bydgoszcz miała miejsce wzmianka o Słudze Bożym biskupie Adolfie Piotrze Szelążku i siostrach Terezjankach.

Zobacz »
Zobacza _ Posłuchaj

W mocy Słowa

Cykl komentarzy do niedzielnych Ewangelii, prezentowanych przez ks. Macieja Jaszczołta, biblistę, przewodnika po Ziemi Świętej, wikariusza Archikatedry Warszawskiej.

Playlista »


TEREZJAŃSKA KATECHEZA

Ka1
s. Krystyna Nowakowska CST

Czyje to słowa?

Interaktywny quiz dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej przygotowany jako dodatek przy powtórzeniu wiadomości o wybranych wydarzeniach z życia Jezusa i Maryi. Zadaniem uczniów jest wskazać autora zamieszczonych słów oraz przypomnieć daną historię z Ewangelii.

Zobacz »
ka2
s. Krystyna Nowakowska CST

Quiz dla pierwszaków

Interaktywny quiz został przygotowany dla uczniów klasy pierwszej szkoły podstawowej. Zawiera pytania dotyczące wybranych zagadnień omawianych na katechezie w ciągu całego roku szkolnego w klasie pierwszej. To ciekawa forma podsumowania pracy katechetycznej oraz sprawdzenie stanu wiedzy uczniów.

Zobacz »
ka3
s. Krystyna Nowakowska CST

Szlak Pana Jezusa

Prezentacja została przygotowana dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej jako pomoc przy omawianiu wybranych miejsc i wydarzeń z życia Pana Jezusa. Dzięki zdjęciom oraz za pomocą wirtualnego zwiedzania można zobaczyć jak te wyjątkowe miejsca wyglądają współcześnie.

Zobacz »

Z KUCHNI SIOSTRY GORETTI

Siostra Goretti Rogowska Cod ponad dwudziestu lat przebywa we Włoszech i zarządza kuchnią w Domu Generalnym ojców Salwatorianów w Rzymie. Kuchni włoskiej siostra Goretti nauczyła się z biegiem czasu, korzystając z książek, pobierając naukę u mistrza Lorenzo (emerytowanego szefa kuchni w renomowanym rzymskim hotelu), a także pytając i słuchając porad. Dziś dzieli się z nami sekretami ze swojej kuchni.

Orecchiettie

orce
Zobacz przepis »

Filety z indyka

filety z indyka
Zobacz przepis »
Serdecznie zapraszamy do odwiedzania bloga kulinarnego siostry Goretti Rogowskiej CST, w którym znajdziecie wiele przypisów kulinarnych zaczerpniętych z włoskiej kuchni. Prezentowane na blogu przepisy pochodzą z książki siostry Goretti pt. "Włoskie smaki na polskim stole" i wszystkie mogą być bez trudu wykorzystane w warunkach polskich.

OGŁOSZENIA

Zobacza _ Posłuchaj

Budowa klatki schodowej z windą

Obecnie w Pogotowiu Opiekuńczym “Opoka” w Wasilkowie trwają prace wykończeniowe przy budowie nowej klatki schodowej. Potrzeba jest jednak jeszcze winda, na którą siostry zbierają środki finansowe. Można wspomóc siostry Terezjanki pracujące w Pogotowiu Opiekuńczym wpłacając darowiznę na ten cel.Zobacz więcej »
opoka 1%

Subskrybuj nasz biuletyn!EZA

Koperta
Otrzymuj bieżące informacje o życiu sióstr Terezjanek oraz aktualności z życia wspólnoty Kościoła Katolickiego. Nasz biuletyn ukazuje się raz w miesiącu oraz w miarę potrzeby. Twoich danych nikomu nie udostępniamy. Wystarczy, że podasz tylko swój adres email. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji i samodzielnie się wypisać.
Archiwalne edycje biuletynu »
Zgromadzenie Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus
ul. Ejsmonda 17, 05-807 Podkowa Leśna
facebook youtube twitter instagram email website 
MailPoet