WIELKI POST Z BISKUPEM SZELĄŻKIEM

obrazek wyróżniający biskup

TEREZJANKI INFO

Siostry-Terezjanki-LOGO_300x300_px
niedziela
14 lutego 2021 roku
info@terezjanki.org

Drodzy Przyjaciele!


W najbliższą środę rozpoczyna się nowy okres liturgiczny w kalendarzu Kościoła Katolickiego - Wielki Post. Jest to szczególny czas w liturgii Kościoła oraz w naszym życiu, ponieważ wzywa nas do nawrócenia i przemiany serca.
Podczas naszego nawracania się potrzebujemy przewodnika, który pomoże nam wybrać odpowiednią ścieżkę. Przewodnika doświadczonego na duchowej drodze wiodącej do świętości. Takim duchowym przewodnikiem może być Sługa Boży biskup Adolf Piotr Szelążek.
Sługa Boży Adolf Piotr był duszpasterzem diecezji łuckiej na Wołyniu. Dbał o duchowy rozwój duchowieństwa i powierzonego mu ludu. Był doświadczonym spowiednikiem i kierownikiem duchowym, dbał o formacje duchową seminarzystów. Osobiście spędzał wiele czasu na modlitwie. Z odwagą i ufnością kroczył do nieba "małą drogą" świętej Teresy od Dzieciątka Jezus.
Niech Sługa Boży biskup Adolf Piotr Szelążek wstawia się za nami i uprasza nam potrzebne łaski w tym 4o-dniowym czasie nawrócenia i przemiany serc. Wsłuchajmy się w Jego naukę oraz czerpmy inspiracje z przykładu jego świętobliwego życia.

Zapraszam do zapoznania się z naszą wielkopostną propozycją,
s. Bogumiła Ptasińska CST

DUCHOWE WSKAZÓWKI

obrazek wyróżniający - Wielki Post

Każda niedziela Wielkiego Postu ma swoje znaczenie.
Teksty biblijne wskazują wiernym drogę wyznaczoną przez Chrystusa
i mają nam pomóc w przygotowaniu się do corocznej Paschy
oraz ożywić w naszych sercach wiarę, nadzieję, a przede wszystkim miłość do Jezusa.

W Środę Popielcową, a potem w każdą niedzielę Wielkiego Postu, w panelu Genial.ly
umieszczone będą duchowe wskazówki zainspirowane nauczaniem
Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nimi!

ZOBACZ TUTAJ »

Poszczególne duchowe wskazówki będą AKTYWNE
w kolejne niedziele Wielkiego Postu oraz poszczególne dni Triduum Paschalnego.

TEREZJAŃSKIE PEREŁKI

Perełki to złote myśli świętej Teresy z Lisieux, a także innych mistrzów
życia duchowego, które mogą być inspiracją w podejmowaniu rozmaitych życiowych decyzji.

WARTO PRZECZYTAĆ

Biskup z duchowieństwem

Zatroskany o swoich kapłanów

W tym roku przypada już 71. rocznica śmierci Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka (1865-1950). Biskupa diecezji łuckiej na Wołyniu, który ostatnie lata swojego życia spędził na wygnaniu, mieszkając w podtoruńskiej miejscowości Zamek Bierzgłowski.
Przeczytaj »
P2

Ordynariusz Diecezji Łuckiej

W dniu 14 grudnia 1925 roku, z polecenia Stolicy Apostolskiej, ks. biskup Adolf Piotr Szelążek objął diecezję łucką na Wołyniu. Z twórczą odwagą, a jednocześnie z nadprzyrodzoną roztropnością Sługa Boży biskup Adolf Piotr Szelążek kierował sprawami Kościoła na Wołyniu.
Przeczytaj »
10

Rocznica święceń kapłańskich

Dnia 26 maja 1888 roku w Katedrze Płockiej Sługa Boży Adolf Piotr Szelążek otrzymał święcenia kapłańskie w rąk Księdza Biskupa Henryka Kossowskiego. Prymicyjną Mszę świętą ksiądz Adolf Piotr odprawił w Węgrowie. Pierwszą parafią, na którą otrzymał nominację wikarego była parafia św. Bartłomieja w Płocku.

Przeczytaj »
1

Zatroskany o świętość kapłanów

Biskup Szelążek, jako Ordynariusz diecezji łuckiej, troszczył się o dobro i potrzeby duchowe nie tylko powierzonych mu diecezjan, ale wspierał również swoich współpracowników. Był przekonany, że odnowa Kościoła i pogłębienie życia religijnego społeczeństwa mogą się dokonać tylko przez odrodzenie duchowieństwa.

Przeczytaj »
obrazek wyróżniający

Idea odnowy Kościoła

Sługa Boży biskup Adolf Piotr Szelążek dał nam przykład i konkretne wskazania, co możemy zrobić, by wspólnie wznosić duchową świątynię Kościoła, którym jesteśmy. Jego słowa są wciąż aktualne. Warto wziąć sobie do serca jego wskazania i w zależności od realizowanego powołania, spróbować wcielać w życie zamysł, któremu poświęcił życie Ordynariusz diecezji łuckiej na Wołyniu.
Przeczytaj »
3

Zaufał Niepokalanemu Sercu

Biskup Adolf Piotr Szelążek propagował różnorodne formy pobożności maryjnej. Dawał wielokrotnie osobisty przykład wielkiej miłości do Matki Bożej oraz synowskiego przywiązania do Najświętszej Dziewicy. Często widziano Sługę Bożego biskupa Szelążka z różańcem w ręku. Modlił się do Najświętszej Maryi Panny nieustannie, także w godzinie śmierci.

Przeczytaj »
wpis_bp-P.A.Szelążek

Człowiek wiary i zawierzenia

W czasie zmagania się z pandemią jesteśmy szczególnie zaproszeni do naśladowania Sługi Bożego Biskupa Szelążka w jego postawie całkowitego zawierzenia Bogu oraz do modlitwy przez jego wstawiennictwo.

Przeczytaj »
TESTOWA STRONA (1)

Konsekracja Sługi Bożego

W dniu 29 lipca 1918 roku papież Benedykt XV wydał bullę mianując Adolfa Piotra Szelążka biskupem tytularnym Barki i sufraganem płockim. Obrzęd konsekracji biskupiej odbył się w katedrze płockiej 24 listopada 1918 roku.

Przeczytaj »

Subskrybuj nasz biuletyn!EZA

Koperta
Otrzymuj bieżące informacje o życiu sióstr Terezjanek oraz aktualności z życia wspólnoty Kościoła Katolickiego. Nasz biuletyn ukazuje się raz w miesiącu oraz w miarę potrzeby. Twoich danych nikomu nie udostępniamy. Wystarczy, że podasz tylko swój adres email. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji i samodzielnie się wypisać.
Archiwalne edycje biuletynu »
Zgromadzenie Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus
ul. Ejsmonda 17, 05-807 Podkowa Leśna
facebook youtube twitter instagram email website 
MailPoet