Siostry-Terezjanki-LOGO_150x150_px
Projekt-Terezjanki-Online
biuletyn nr 20 z dnia 6 marca 2020 roku

JAK DOBRZE PISAĆ?


Pax Christi!
Drogie Siostry,
W toku prac nad treścią naszej witryny internetowej pan Tomasz Domański przygotował zestaw wartościowych poradników, które chciałabym sobie i siostrom polecić. Ciekawe materiały również zamieszcza na naszej testowej witrynie internetowej. Praca nad naszą nową witryną skłania mnie, do jeszcze większej troski o jakość prezentowanych wpisów. Dlatego też poniżej zamieszczone poradniki niewątpliwie będą pomocne siostrom, które zdecydowały się prowadzić strony domów zakonnych. Zawarta w nich wartościowa wiedza dotycząca sztuki poprawnego pisania i redagowania tekstów zawsze się przyda. Dołączam również ciekawy poradnik opisujący wiele innych form interpersonalnej komunikacji.

Serdecznie pozdrawiam,
s. Dawida
Jak-pisać-zrozumiale
Komisja Europejska

JAK PISAĆ ZROZUMIALE

Niniejszy poradnik pomoże Ci w redakcji zrozumiałych tekstów zarówno w Twoim własnym języku, jak i w innych językach urzędowych, które są wszystkie językami roboczymi Komisji. Poradnik zawiera pewne wskazówki, a nie twarde zasady. Korzystając ze wskazówek, powinno się jednak zawsze uwzględniać potrzeby czytelników i cel, w którym powstaje dany tekst.
Trzy korzyści z pisania w sposób zrozumiały to: bardziej efektywna współpraca; unikanie zbędnej korespondencji; budowanie dobrej reputacji Komisji.

Pobierz poradnik w pliku PDF
KPRM-1-Pisma
KPRM

REDAGOWANIE PISM URZĘDOWYCH

Każde pismo kształtuje nasz wizerunek na zewnątrz. Powinno zatem być sporządzone według najwyższych standardów, z zachowaniem zasad poprawności i staranności językowej. Pismo zawiera nie tylko komunikaty werbalne (napisaną treść), lecz również komunikaty niewerbalne, które tworzą wizerunek nadawcy w oczach odbiorcy pisma. Takim komunikatem niewerbalnym jest np. dopracowana strona wizualna czy też umiejętność uwypuklenia informacji ważnych.

Pobierz poradnik w pliku PDF
KPRM-2-Redagowanie
KPRM

REDAGOWANIE TEKSTÓW

Każda wypowiedź pisemna powinna zostać dopracowana pod względem redakcyjnym, z odpowiednią dbałością zarówno o treść (zawartość merytoryczną) i formę jej prezentacji, jak też o poprawność językową. Pozwoli to uniknąć błędów i nieporozumień w procesie komunikacji. Prawdziwą zaletą komunikacji pisemnej jest możliwość starannego przemyślenia wypowiedzi.
Specjaliści oceniają, że pierwsze 30 sekund czytania decyduje, czy pisemna wypowiedź wzbudzi zainteresowanie. Pismo oficjalne wcale nie musi być nudne – pod warunkiem że autorowi będzie na tym zależało i że będzie pamiętał o podstawowych zasadach

Pobierz poradnik w pliku PDF
Technika-pracy-biurowej
Ewa Stefaniak-Piasek

TECHNIKA PRACY BIUROWEJ

W tym podręczniku znajdziesz informacje na temat: roli przepływu informacji (a w szczególności roli instrukcji kancelaryjnej), podstaw komunikacji interpersonalnej oraz wykorzystania środków technicznych w pracy biurowej. Poznasz także zasady redagowania i sporządzania dokumen- tów biurowych (korespondencji, pism handlowych, pism w sprawach osobowych). Dowiesz się również, jakie są najważniejsze prace sekretarki i jak je właściwie wykonywać.

Pobierz poradnik w pliku PDF
Jak-napisać-pracę-licencjacką
Wojciech Welskop

JAK NAPISAĆ PRACĘ LICENCJACKĄ


Niniejszy poradnik składa się z dwóch części: pierwsza zawiera zagadnienia dotyczące merytoryki działań Dyplomanta, w drugiej natomiast można znaleźć wskazówki na temat redagowania przygotowanej merytorycznie pracy. W części pierwszej są przestawione poszczególne etapy przygotowania swojej pracy licencjackiej. Część druga jest poświęcona charakterystyce pracy redakcyjnej.

Pobierz poradnik w pliku PDF
Ortografia-Tablice-szkolne
Mariola Rokicka

ORTOGRAFIA


Przygotowaliśmy dla Was pomoc z ortografii języka polskiego w formie wygodnych i przejrzystych tablic. Znajdziecie tu wszystkie istotne zagadnie- nia w pigułce, dzięki czemu będziecie mogli przypomnieć sobie najważniej- sze zasady ortograficzne, a także zrobić szybką powtórkę przed klasówką czy sprawdzianem. W książce zamieściliśmy również pomocne podpowiedzi na to, jak w sprytny sposób zapamiętać reguły pisowni.

Pobierz poradnik w pliku PDF
Po-polsku-bez-błędu
Dominika Izdebska-Długosz

GRAMATYKA POLSKA DLA STUDENTÓW Z UKRAINY


Publikacja niniejsza powstała jako pomoc w nauce polskiej gramatyki dla studentów ukraińsko- języcznych. Polska gramatyka jest jednym z tych elementów kształcenia językowego, które sprawiają osobom ukraińskojęzycznym w polszczyźnie najwięcej problemów. Podobieństwo języka polskiego i ukraińskiego powoduje, iż sprawność komunikacyjna w języku polskim rozwija się u studentów z Ukrainy dużo wcześniej niż poprawność gramatyczna.

Pobierz poradnik w pliku PDF

Części mowy - ściąga z gramatyki języka polskiego (PDF)
Jak-dobrze-pisać
praca zbiorowa

JAK DOBRZE PISAĆ

Podręcznik dla uczniów

Pisanie
esejów,
rozprawek
i
prac
badawczych
nie
jest
sztuką
dla
sztuki.
Rozwija
nasze
 myślenie,
 pogłębia
 logikę
 i
 ćwiczy
 umiejętność
 precyzyjnego
 wysławiania
 się.
 Jeżeli
 uważacie,
 że
 te
 umiejętności
 mają
 zastosowanie
 tylko
 w
 szkole,
 to
 jesteście
 w
 błędzie.
 Nic
 w
 życiu
 nie
 przyda
 wam
 się
 bardziej
 niż
 wytrenowany
 umysł,
 który
 pomoże
 wam
 rozwiązywać
 problemy,
 przekonywać
 innych
 ludzi
 do
 waszej
 racji
 oraz
 krytycznie
 spoglądać
 na
 rzeczywistość.


Pobierz poradnik w pliku PDF
Edycja-tekstów
Adam Bielański, Wiesław Juszczyk

EDYCJA TEKSTÓW


Używanie czcionek do tworzenia tekstu ma długą, bo ponad 500 letnią historię. Początkowo używano czcionek drewnianych, które z czasem zostały zastąpione czcionkami metalowymi. Skład odbywał się w drukarni bez udziału autora. Pokolenia poligrafów wypracowały zasady „dobrej edycji”, które spra- wiały, że tekst był łatwiejszy w odbiorze dla czytelnika i zgodny z zasadami estetyki. Użycie komputera i zaawansowanego edytora tekstu umożliwiło tworzenie przez autora publikacji w ostatecznej, gotowej do druku formie. Jednak pomimo zmiany narzędzia zasady „dobrej edycji” pozostają nadal aktualne i dla tego należy je poznać.

Pobierz poradnik w pliku PDF
Jak-redagować-teksty-na-strony-internetowe
Maciej Szmigielski

JAK REDAGOWAĆ TEKSTY NA STRONY WWW

Wstęp, rozwinięcie, zakończenie. O nieśmiertel- nej zasadzie wpajanej nam przez całe dziesięciolecia od początku szkoły podstawowej powinniśmy jak najszybciej zapomnieć, gdy zabieramy się do pisania w Internecie. Niemal wszystko, czego nauczyliśmy się o pisaniu tekstów w trakcie tradycyjnej edukacji, w sieci nie będzie nam potrzebne. Oczywiście opub- likowanie informacji z błędami gramatycznymi, orto- graficznymi i stylistycznymi może tylko zaszkodzić wizerunkowi szkoły.

Pobierz poradnik w pliku PDF
Jak-porozumiewać-się-skutecznie
Materiał edukacyjny

JAK POROZUMIEWAĆ SIĘ SKUTECZNIE

Pierwsza część publikacji przedstawia podstawowe zasady skutecznego porozumiewania się z bliźnimi w codziennym życiu, ze szczególnym uwzględnieniem relacji pacjent – pielęgniarka. W drugiej części opisano metody komunikacji z pacjentem cierpiącym na chorobę przewlekłą (czyli nieuleczalną), w jej szczególnej odmianie, jaką jest cukrzyca. Polecam serdecznie zapoznanie się z treścią obu części pracy Autorek – i częste do niej powracanie. Zrozumienie zasad komunikacji pomiędzy ludźmi ułatwi nam pracę i codzienne życie, ale przede wszystkim poprawi losi samopoczucie nie tylko naszych pacjentów, ale także i nas samych, opiekujących się na co dzień chorymi.

Pobierz poradnik w pliku PDF
MailPoet