Antykultura

W piątek 27 września o godz. 17.30 w TV Trwam miała miejsce premiera 12-odcinkowego dokumentu poświęconego marksizmowi. Opowiedziana przez specjalistów historia skupia się na powstaniu, rozwoju i triumfie tej zbrodniczej ideologii, która wbrew zapewnieniom wielu autorytetów wcale nie uległa rozkładowi. 

Czy to możliwe, że ideologia stworzona przez Karola Marksa, która doprowadziła do największych totalitaryzmów XX wieku, nie tylko przetrwała upadek bloku komunistycznego, ale i obecnie zdołała zdominować świat Zachodu? Serial „Antykultura” w reżyserii Roberta Zawadzkiego to 12-odcinkowy dokument poświęcony w całości marksizmowi, który w powszechnej świadomości społeczeństwa należy już do zamierzchłej przeszłości. Opowiedziana historia skupia się na powstaniu, rozwoju i triumfie tej zbrodniczej ideologii, która wbrew zapewnieniom wielu autorytetów wcale nie uległa rozkładowi.

część 1

Narracja prowadzona przez licznych znawców tematu, począwszy od filozofów i teologów, na historykach i publicystach kończąc, ma za zadanie prześledzić proces przepoczwarzania się klasycznego marksizmu w niszczycielską siłę, która współcześnie dąży do zdekonstruowania tradycyjnego społeczeństwa we wszystkich jego wymiarach.W programie wystąpili między innymi: wybitny teolog ks. prof. Paweł Bortkiewicz, redaktor naczelny „Tygodnika DoRzeczy” Paweł Lisicki, badacz myśli marksistowskiej i autor „Historii antykultury” Krzysztof Karoń, twórca bloga „Młot na marksizm” Jakub Zgierski czy historyk specjalizujący się w dziejach XX wieku Dariusz Rozwadowski. Do szczegółowej problematyki odnieśli się specjaliści z innych branż, jak chociażby ekonomista Tomasz Cukiernik, prawnicy z Instytutu Ordo Iuris dr Tymoteusz Zych i Bartosz Zalewski oraz psycholog Anna Wasiukiewicz.

część 2

Wątki współczesne, związane mocno z aktualną sytuacją społeczno-polityczną Polski, skomentowali natomiast politycy i samorządowcy.Intelektualna podróż rozpoczyna się nakreśleniem powstania ruchu socjalistycznego w XIX wieku, aby niedługo potem przejść do głównego antybohatera cyklu, czyli Karola Marksa. Ten niemiecki myśliciel położył fundament pod ideologię, którą w obecnym kształcie coraz więcej badaczy określa mianem „antykultury”. Ten serial jest właśnie o niej. Droga do zrozumienia sytuacji, w której znalazła się cywilizacja chrześcijańska, jest długa i pokrętna, ale jej przejście okaże się niezbędne. Punkt zwrotny w dziejach marksizmu wyznacza praca intelektualna wykonana przez szkołę frankfurcką, czyli ośrodek akademicki na Zachodzie, który postawił sobie bardzo konkretny cel. Było nim odnalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego rewolucja komunistyczna w Europie się nie powiodła. Jak przekonają się widzowie, wspomniani ideolodzy nie tylko zrozumieli błędy Marksa, ale i zdołali je naprawić.

źródło: Radio Maryja

Dodaj komentarz