Błogosławiony Carlo Acutis

Carlo Acutis

 

Współczesny młody człowiek potrzebuje pomocy i inspiracji w przeżywaniu swojej relacji z Bogiem. Papież Franciszek podpisując dokument o heroiczności cnót włoskiego chłopca Carlo Acutisa wyszedł naprzeciw szukającej wzorów młodzieży i ukazał im nastolatka naszych czasów, podobnego do wielu innych, a jednak nadzwyczajnego w swojej relacji z Bogiem.

„Eucharystia jest moją autostradą do Nieba”, tak powiedział o swojej duchowej drodze Carlo Acutis. Jego słowa i przykład życia mogą być natchnieniem przede wszystkim dla młodzieży, ale również dla dzieci i dorosłych. Kim był ten nadzwyczajny młody człowieka, który całym sercem ukochał Najświętszy Sakrament?

Carlo Acutisa urodził się w Londynie 3 maja 1991 roku. Dorastał w Mediolanie we Włoszech. Tak jak inni jego rówieśnicy chodził do szkoły, przebywał wśród przyjaciół,  grał w piłkę nożną, pasjonował się technologią informatyczną, a jednocześnie był wielkim przyjacielem Jezusa ukrytego w sakramencie Eucharystii. Carlo uczynił zwykłe życie niezwykłym.  Zmarł w mieście Monza we Włoszech 12 października 2006r. w wieku 15 lat w następstwie ostrej białaczki. Ofiarował swoje życie za papieża i Kościół. Tak go wspomina jego mama Antonia:

Mój syn już od dziecka, a zwłaszcza po swojej I Komunii świętej, prawie codziennie uczestniczył we Mszy świętej i odmawiał różaniec, a także nie zapominał o adoracji eucharystycznej. Pomimo tego intensywnego życia duchowego Carlo cieszył się w pełni i radośnie swoimi piętnastoma latami życia, wywierając głęboki wpływ na tych, którzy go znali.

Carlo Acutis emanował na innych pogodą ducha i spokojem.  Miał głęboką wiarę, którą przeżywał w codzienności swojego życia. Sumiennie wypełniał swoje obowiązki dotyczące nauki, był gorliwy w modlitwie. Wyróżniał się nadzwyczajnym zainteresowaniem o los bliźnich. Był zawsze dyspozycyjny i starał się dawać świadectwo wiary rówieśnikom.

Carlo wykorzystywał technologie i środki komunikacji społecznej w ewangelizacji. Mając 14 lat, wymyślił i zrealizował wirtualną wystawę, którą można zobaczyć w Internecie. Został beatyfikowany 10 października 2020 roku w Asyżu.

Warto zapoznać dzieci i młodzież z postacią Carla Acutisa, by odkryli w nim swojego przyjaciela i orędownika w niebie. Być może stanie się dla nich duchowym przewodnikiem i nauczy, jak kochać i adorować Jezusa Eucharystycznego w codziennym, zwykłym życiu.

Wystawa Carla Acutis o cudach eucharystycznych »  

Modlitwa przez wstawiennictwo błogosławionego Carla Acutisa »

1 myśl na “Błogosławiony Carlo Acutis

Dodaj komentarz