Boże Narodzenie u sióstr Terezjanek

Tradycja szopek bożonarodzeniowych sięga średniowiecza. Święty Franciszek z Asyżu jako pierwszy zorganizował żywą szopkę 24 grudnia 1223 roku w Greccio. Była naturalnej wielkości i składała się z żywych zwierząt i ludzi. Celem świętego Franciszka było przybliżenie ludziom tajemnicy zbawienia i zainteresowanie ich wiarą. Z biegiem lat szopki były stopniowo rozbudowywane, coraz bardziej urozmaicane, a sam pomysł trafił do wiernych, którzy postanowili wykorzystać tę ideę w swoich domach.

Do Polski tradycja szopek trafiła prawdopodobnie za sprawą zakonników bernardynów. Do naszego kraju dotarły one pod koniec XIII wieku. Pierwszymi śladami tego zwyczaju są pochodzące z wieku XIV figury Matki Boskiej i Świętego Józefa. Zachowały się one w Krakowie w Klasztorze Sióstr Klarysek przy kościele św. Andrzeja.

W II połowie XIX wieku zaczęły pojawiać się pierwsze szopki krakowskie. Ich wygląd wzorowany był na zabytkowych krakowskich budowlach, głównie kościołach. Wyróżniają się smukłą budową i bogatymi zdobieniami. Precyzja wykonania przy jednoczesnym zachowaniu detali sprawiły, że krakowskie szopkarstwo znalazło się na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Z upływem lat tradycja tworzenia ozdobnych szopek trafiła pod strzechy. Obecnie każda rodzina w okresie Świąt Bożego Narodzenia stawia pod choinką lub w innym widocznym miejscu szopkę.

Obecnie szopki bożonarodzeniowe znajdziemy również w każdym kościele. Z okazji zbliżających się Świąt każda parafia stara się stworzyć możliwie jak najatrakcyjniejszą dekorację. Do budowy szopek angażują się wszyscy parafianie, nawet dzieci i osoby starsze. Jest to doskonały sposób na integrację wierzących, którzy mają okazję spędzić więcej czasu razem.

W Polsce, co roku odbywają się również liczne konkursy na najpiękniejszą szopkę, które są organizowane na ogromną skalę obejmująca całą Polskę.

Źródło:  TYGODNIK PUŁTUSKI, 2018 rok

 

Szopka bożonarodzeniowa stała się wyjątkowo ważnym elementem każdych Świąt Bożego Narodzenia, także w życiu wspólnot zakonnych. W kaplicy każdego domu siostry Terezjanki przygotowują dekorację bożonarodzeniową, która podkreśla charakter przeżywanych uroczystości oraz pomaga kontemplować radosną tajemnicę przyjścia Syna Bożego na świat. Zachęcamy do obejrzenia prezentacji, w której można zobaczyć, jak udekorowane są kaplice naszych domów zakonnych oraz kaplica Ojców Salwatorianów w Rzymie, z której również korzystają nasze siostry.

 

Dodaj komentarz