Działalność Świetlicy w czasie pandemii

Jak większość instytucji i naszą Świetlicę dotknęła potrzeba reorganizacji działań ze względu na zmieniające się przepisy funkcjonowania społecznego związane z Covid-19.

W związku z zawieszeniem działalności stacjonarnej przez dwa miesiące (listopad – grudzień) świetlica działała w trybie zdalnym. Dzieci otrzymały wiadomość z rozpisanymi mini konkursami plastycznymi i pakiety materiałów potrzebnych do wykonania zadanych prac. Zdjęcia wykonanych prac, dzieci wysyłały mailem do świetlicy, a następnie publikowane były w galerii na świetlicowym Facebooku. W końcu każdego tygodnia komisja, składająca się z dzieci i dorosłych, rozstrzygała mini konkurs i wybierała najciekawsze prace.  Zwycięzcy otrzymali drobne upominki, które nagradzały ich aktywność i ciekawe pomysły oraz zachęcały do dalszej pracy. Zaangażowanie i twórcze podejście do realizacji zadań oraz współpraca rodziców z dziećmi przy tworzeniu prac przyniosły kadrze placówki poczucie szczególnego zadowolenia. Powstały piękne prace, a przy ich tworzeniu wzmocniły się też więzi w rodzinach. Taka forma aktywności spotkała się z szerokim odzewem i wzbudziła zainteresowanie kolejnymi odsłonami konkursów. Tematyka była zróżnicowana od wykonania kompozycji jesiennej z darów lasu na desce, przez malowanie figurek gipsowych i dekorowanie pierniczków, czy wreszcie wykonanie lampionu oraz przygotowanie szopki na Boże Narodzenie.

Pod koniec grudnia otrzymaliśmy radosną informację, że świetlica może powrócić do częściowej pracy stacjonarnej. Kilkoro dzieci skorzystało z tej możliwości i zaczęło przychodzić, by się trochę pobawić jak również po to, by uzyskać pomoc w odrabianiu zadań szkolnych. Niektóre dzieci z wielkim trudem przyjmują naukę zdalną, nie do końca radząc sobie z tym, że nauczyciel jest na odległość i nie można z nim bezpośrednio porozmawiać czy o coś spokojnie dopytać. Wszelkie wątpliwości można było rozwiać pracując nad zadaniami domowymi ze świetlicową kadrą.

Bardzo oczekiwanym przez wszystkich wydarzeniem było przedświąteczne spotkanie mikołajowo – opłatkowe, w okrojonym składzie, jednak w grupie tych najważniejszych, czyli dzieci. Największą radością dla wszystkich zaraz po odwiedzinach Mikołaja, który ofiarował dzieciom upominki, było spotkanie z innymi dziećmi. Gwar znowu wypełnił nasze sale i korytarze. Rozmowy w grupkach z dawno niewidzianymi kolegami i koleżankami, salwy radosnego dziecięcego śmiechu, a na koniec westchnienia, że już trzeba wychodzić i znowu nie wiadomo kiedy się spotkamy.

Z początkiem nowego roku przyszły i ferie zimowe, a wraz z nimi spotkania świetlicowej gromadki. Podzieleni na dwie grupy (przedpołudniową i popołudniową) spotykaliśmy się przy wspólnej zabawie, grach planszowych, turnieju łucznictwa, zabawach z chustą animacyjną i zajęciach plastycznych. Nie zabrakło w tych dniach naszego małego „co nieco” – czyli ulubionego deseru dzieci – galaretki z owocami przykrytej śnieżkowym puchem.

s. Franciszka Cejrowska CST

Dodaj komentarz