Kapłan Bożej Miłości – Sł. Boży ks. Kazimierz Hamerszmit

5 lutego 2021 r., w 25. rocznicę śmierci Sługi Bożego księdza Kazimierza Aleksandra Hamerszmita, w czasie wszystkich Mszy Św., w świątyni parafialnej pod wezwaniem św. Aleksandra w Suwałkach, gdzie spoczywają jego doczesne szczątki, wierni dziękowali Bogu za dar tego kapłana i prosili o rychłą beatyfikację.

Jesteśmy głęboko związani z osobą wyjątkowego kapłana, sługi Bożego księdza Kazimierza Aleksandra Hamerszmita, który był wieloletnim proboszczem parafii pod wezwaniem św. Aleksandra w Suwałkach. Zapisał się w sercach i pamięci naszych parafian jako kapłan Bożej miłości, modlitwy, ofiary, miłosierdzia, dobroci i zaufania. Tak wspominają swojego proboszcza parafianie.

7 lutego, podczas Mszy św. o godz. 12.00., sprawowanej pod przewodnictwem księdza biskupa Adriana Galbasa, również towarzyszyła intencja o dar beatyfikacji. W homilii ksiądz biskup powiedział:

„Co ciekawe, we wspomnieniach o tym zacnym kapłanie najczęściej jest mowa nie o jego talencie kaznodziejskim, administracyjnym, czy nawet o umiejętności docierania do ludzkich sumień w sakramencie pokuty. Najczęściej mowa jest o tym, że on był po prostu dobry. Świadek Bożej dobroci, tak go nazywano” – podkreślił biskup i dodał, że „to niełatwe być dobrym, być świadkiem Bożej dobroci, gdy się doświadczyło na sobie tylu cierpień: Dachau, eksperymenty pseudomedyczne, tyfus, to początek długiej litanii jego cierpień…”

Po Mszy Św. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Aleksandry Piłsudskiej w Suwałkach, pod kierunkiem siostry Teresy Kalskiej, zaprezentowali program słowno – muzyczny pt.: “Kapłan Bożej Miłości”. Młodzi artyści w prostych słowach ukazali wiernym piękną duchowość Sługi Bożego. Przybliżyli także cenne świadectwa osób, które doświadczyły łaski bliższego poznania księdza Kazimierza.

Uroczystość została ubogacona śpiewem pieśni w wykonaniu scholi parafialnej “Słowiki Niepokalanej” pod kierunkiem siostry Jolanty Kopiczko i P. Dariusza Saweliewa.

Sługa Boży ksiądz Kazimierz Aleksander Hamerszmit pozostaje na zawsze w naszej pamięci, bo kochał Boga, Kościół, Ojczyznę, sercem pomagał potrzebującym, niósł dobroć wszystkim, których Bóg postawił na Jego kapłańskiej drodze życia.

s. Teresa Kalska CST

Dodaj komentarz