Listy do Oruro

Tydzień misyjny to czas modlitwy za misjonarzy, ale również doskonała okazja do propagowania misyjnego ducha. Wychodząc naprzeciw  inicjatywy referentki misyjnej s. Agnieszki Jaworskiej siostry katechetki w Toruniu na lekcjach religii opowiedziały dzieciom o misjach w Boliwii i zachęciły do napisania listów, które zostaną przekazane siostrom misjonarkom w Oruro.

Siostra Paulina Klejny, Bogumiła Ptasińska i Krystyna Nowakowska zaprezentowały w szkole film nagrany przez s. Joannę Olszewską specjalnie dla dzieci z Torunia, na którym opowiada o pracy misyjnej i pokazuje Centrum Pastoralne im. św. Teresy od Dzieciatka Jezus. Dzieci, dzięki filmowi, miały również okazję poznać pracę świeckiej misjonarki – Katarzyny Cząba, która pomaga siostrom od strony medycznej.

Najbardziej podobał się dzieciom fragment filmu, na którym siostra Joanna i pani Katarzyna pokazują zagrodę ze zwierzętami. Dzieci zachwyciły się malutkim barankiem, lamami i osiołkiem o imieniu Fiona. Uczniowie byli pod wrażeniem tego, że siostry same uprawiają szklarnię. Byli zdumieni, że tak wiele posiłków w Oruro jest rozdawanych codziennie ubogim.

Na lekcjach religii rozpoczęła się kreatywna praca maluchów. Każde dziecko napisało swój osobisty list do sióstr misjonarek w Oruro lub do dzieci, którymi siostry opiekują się w Boliwii. Uczniowie włożyli w pracę całe swoje serce. Niektórzy skorzystali z pomocy słownika hiszpańskiego, by napisać kilka słów w ojczystym języku mieszkańców Oruro.

Wszystkie listy napisane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 im. Marii Curie Skłodowskiej oraz Szkoły Podstawowej nr 23 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Toruniu zostały wysłane do Centrum Pastoralnego w Boliwii.

Dodaj komentarz