Nasz nowy dom w Ostródzie

Siostry Terezjanki z Ostródy mieszkają już pod nowym adresem – przy ulicy Franciszkańskiej 8. Dom przy ulicy Sienkiewicza jest już zamknięty; opustoszał i jakoś sentymentalnie się zrobiło, bo historię tworzą przecież ludzie, ale i miejsca.

Zgromadzenie sióstr Terezjanek przybyło do Ostródy w roku 1946., kiedy siostry musiały uciekać z okupowanego przez Niemców i Rosjan Wołynia. Na Wołyniu bowiem, w przedwojennej Polsce – w Łucku i Maszowie, narodziło się nasze Zgromadzenie, powołane do życia dekretem sługi bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka w roku 1936. Od ówczesnych władz Ostródy, siostry otrzymały w użyczenie budynek przy kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przez następne 73 lata korzystały z tego budynku posługując w zakrystii, kancelarii oraz katechizując dzieci i młodzież.

W roku 2010. Zgromadzenie podjęło decyzję o wybudowaniu własnego domu zakonnego w Ostródzie. Nowy dom zakonny przy ul. Franciszkańskiej 8 został oddany do użytku w kwietniu 2020 roku. Jesteśmy już u siebie. Powoli urządzamy się, planujemy ogród i poznajemy nowe otoczenie. Bogu niech będą dzięki za to, co jest za nami i to co jest przed nami.

Jesteśmy ogromnie wdzięczne władzom świeckim i kościelnym oraz wszystkim ludziom, którzy współtworzyli dotychczasową terezjańską historię w Ostródzie. DZIĘKUJEMY! Dziękujemy również Bogu, że pozwolił nam już zamieszkać teraz w nowym domu, na który czekałyśmy dziesięć lat. Szczególne podziękowania przekazujemy również dla firmy transportowej panów Tomasza i Mariusza. Wdzięczne jesteśmy za ich fachowość, życzliwość i pogodę ducha. Polecamy ich usługi z całego serca. Dziękujemy również za nieocenioną pomoc Iwonki i Maćka, którzy służyli nam swoim samochodem i pomagali w przeprowadzce. Serdeczne “Bóg zapłać!” także dla ks. Janusza, który z wielką otwartością pomagał nam w demontażu mebli, no i celebrował ważny moment zdjęcia naszego starego szyldu. Cóż, ktoś musiał to zrobić… 😉

Zobacz zdjęcia z naszej przeprowadzki – tutaj

 

Dom w Ostródzie przy ul. Sienkiewicza 4 (dawniej Limanowskiego), z którego siostry Terezjanki korzystały w latach 1946-2020
źródło: Archiwum główne sióstr Terezjanek

Siostry Terezjanki w Ostródzie w czasie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej
źródło: Archiwum główne sióstr Terezjanek

 

Dodaj komentarz