Dni Otwartej Furty, czyli spotkania sióstr z dziewczętami, które rozeznają swoją drogę życia, odbywają się w różnych naszych domach. Tym razem zaprosiłyśmy uczestniczki do nietypowej formy DOF-u – spotkania online. Siostra Nikodema Czerniecka – organizatorka, już od godziny 16 czekała, aż wszystkie zgłoszone wcześniej osoby zalogują się na wirtualne spotkanie. Oficjalne rozpoczęcie Dnia Otwartej Furty miało miejsce przed domem w Ostródzie, gdzie czekały siostry, aby powitać uczestniczki. W imieniu wspólnoty, słowa zaproszenia skierowała siostra przełożona – s. Dawida Prusińska, która życzyła dziewczętom, by czuły się jak u siebie w domu.
Siostra Nikodema tak opisuje kolejne kroki w tym wirtualnym spotkaniu:
Po słowach powitania ruszyłyśmy do figury św. Teresy od Dzieciątka Jezus, która wita wszystkich przekraczających próg naszego domu. Kolejnym miejscem był refektarz, gdzie w widocznym miejscu umieszczone jest hasło naszego Zgromadzenia “Szerzyć miłość dla Najwyższej Miłości”.
W kaplicy, wspólnym śpiewem i recytacją Psalmu 45, uczestniczki wraz z siostrami prosiły Jezusa, by On sam prowadził to spotkanie. Po modlitwie, w sali rekreacyjnej rozpoczął się czas świadectw. Swoją historią powołania podzieliły się siostry: Nikodema Czerniecka, Alberta Świerżyńska i Franciszka Cejrowska. Także dziewczęta powiedziały kilka słów o sobie, aby lepiej się poznać. Ostatnim punktem Dnia Otwartej Furty była wirtualna wycieczka do placówek prowadzonych przez nasze siostry. Uczestniczki zajrzały do Domu Pomocy Społecznej w Ścinawce Dolnej, gdzie mieszkają i uczą się niepełnosprawni chłopcy, oraz do Pogotowia Opiekuńczego “Opoka” w Wasilkowie.
W tym prostym i wirtualnym spotkaniu było wiele radości i wzajemnego ubogacenia się, co zrodziło w sercach uczestniczek pragnienie kolejnych takich wydarzeń. Niech refleksje, które zrodziły się w sercach uczestniczek, staną się dopełnieniem tego spotkania.
Było cudownie! Chociaż spotkanie było online, to czułam się jakbym była tam razem z Siostrami ️ Mogłam dowiedzieć się trochę o Siostrach, zakonie, Teresce i założycielu. Bardzo podobał mi się moment, w którym Siostry przedstawiły nam dzieci. Było to naprawdę piękne i wzruszające, one czują się tam jak w prawdziwym domu. Naprawdę podobało mi się to spotkanie online i mam nadzieję na więcej. Po nim poczułam co chcę robić w życiu. Zamierzam otworzyć ochronkę dla pokrzywdzonych, biednych, samotnych, chorych dzieci. Chcę im dać prawdziwy dom. [W.M.]
Podczas Dnia Otwartej Furty online mogłam spotkać się z Siostrami Terezjankami i dziewczynami, które tak jak ja rozważają swoje powołanie. Zobaczyłam miejsca, w których Siostry żyją na co dzień i wysłuchałam historii ich powołań. Pokazały mi one, że emocje, których ja doświadczam teraz w swoim życiu są w pełni normalne i zrozumiałe. Najbardziej jednak dotknęły mnie słowa wspólnie czytanego psalmu. Zauważyłam w nich drogowskaz podsunięty dla mnie przez samego Jezusa. Drogowskaz, który na pewno jeszcze nie raz podpowie mi, w którą stronę iść. [K.B]
Dla mnie Dzień Otwartej Furty u Sióstr Terezjanek był pięknym doświadczeniem w szczególności, że brałam pierwszy raz udział w takim wydarzeniu. Dowiedziałam się trochę o historii Zgromadzenia, o Założycielu, ale także o św. Teresce od Dzieciątka Jezus. Siostry dały piękne świadectwa swojego powołania. To był dla mnie bardzo owocny czas.Siostry mają w sobie tyle radości i miłości, że jak się patrzy na nie i słucha się ich słów to aż serce się raduje! To cudowne! Chwała Panu za takie wspaniałe Siostry! Z wielką chęcią uczestniczyłabym na kolejnych takich spotkaniach. [W.O.]
Zapraszam również do wysłuchania nagrania dla polskiego Radia, w którym s. Nikodema Czerniecka zaprasza na wirtualny Dzień Otwartej Furty.
FORMACJA ZAKONNA SIÓSTR TEREZJANEK
Pełne uczestnictwo w życiu Zgromadzenia Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus wymaga odpowiedniej duchowej formacji, która na etapie wprowadzającym trwa co najmniej osiem lat. Siostry Terezjanki – Judyta, Lucyna i Bogumiła – opowiadają jakie są cele i jak przebiega proces zakonnej formacji na etapie kandydatury, postulatu, nowicjatu i junioratu. Zaznaczają, że ten proces nie kończy się po ślubach wieczystych.