Spotkania TAU w przestrzeni online

W czasie, kiedy obostrzenia związane ze stanem epidemicznym dotykają wiele sfer życia społecznego i religijnego, także wspólnoty TAU musiały się z tym zmierzyć. Aby podtrzymywać relacje wspólnotowe oraz kontynuować formację, korzystając z dostępnych komunikatorów internetowych spotkania wspólnoty przeniosły się do przestrzeni wirtualnej.

Wspólnota TAU z Ostrowi Mazowieckiej

Od momentu wprowadzenia obostrzeń, spotkania naszej wspólnoty odbywają się online. Siadamy przed naszym domowym sprzętem, włączamy kamerki (kto ma lub chce) i modlimy się za siebie rozmawiamy, wspólnie tworzymy notatki na udostępnionym dokumencie. W TAU Ostrów stwierdziliśmy, że chcemy bardziej poznać św. Teresę i jej rodzinę. Szukamy odpowiedzi na pytania: Dlaczego Teresa jak i jej wszystkie siostry, wstąpiły do klasztoru? Czy żyją potomkowie rodzin Martin i Guerin? Poznajemy ich imiona, historie życia. Chcemy poznać naszą patronkę z każdej strony, by przyjaźń była coraz bardziej realna i głębsza. Ona towarzyszy nam w tym trudnym czasie, gdy pragniemy się ze sobą spotkać, ale nie możemy. Potrzebujemy Jej wstawiennictwa, by przejść zwycięsko kryzysy wiary, oschłość i wszystko to, co się pojawia na drodze do Boga i jest dla nas wyzwaniem. Dar wspólnoty, dobrze wykorzystany jest wsparciem w pokonywaniu przeszkód duchowych, które często przychodzą przez zewnętrzne warunki i ograniczenia.

/s. Nikodema Czerniecka – opiekunka wspólnoty TAU z Ostrowi Mazowieckiej/

 

 

Wspólnota TAU z Warki

Rok 2020 przynosi wiele trudności o których wcześniej nie byliśmy nawet w stanie pomyśleć. Jest to wymagający czas dla wielu z nas z mnóstwa powodów i w wielu materiach, także w kwestii działalności naszej wspólnoty. Jak większość działań tak i spotkania TAU Warka odbywają się w przestrzeni online. Przy pomocy platformy internetowej podczas ostatnich spotkań gościliśmy w wareckiej wspólnocie Wyjątkowego Gościa – Siostrę Nikodemę, która przybliżała nam technikę modlitwy Pismem Świętym. Jesteśmy na początku naszej przygody z modlitwą karmelitańską, o tyle ważną i istotną dla nas, ponieważ jest to modlitwa którą praktykowała nasza patronka!

W naszej wspólnocie pomiędzy spotkaniami całej wspólnoty odbywają się również spotkania w tzw. małych grupach, prowadzone przez Liderów wareckiego TAU. Spotkania w małych grupach dotyczą dzielenia się konkretnym przeżyciem, z kolei innym razem Liderzy po konsultacjach z Księdzem i animatorkami wspólnoty prowadzą pełnowymiarowe spotkanie. Doświadczamy dużo dobra płynącego z tej formy spotkań, daje ona dużo większe możliwości i swobodę – chociażby dzięki temu, że spotkania mają bardziej kameralną i intymną formę, a każdy z uczestników ma więcej czasu na podzielenie się tym co czuje i co przeżywa.

Staramy sobie radzić w tym zwariowanym czasie pandemii, też trudnym i burzliwym czasie wydarzeń w naszym kraju i próby odnalezienia się pomiędzy nimi. I choć piątkowy wieczór nadal spędzamy w swoim towarzystwie, gorąco jednak wierzymy, że nowy rok przywróci nam możliwość realnych spotkań zarówno w ramach spotkań wspólnoty, ale przede wszystkich w ramach spotkań podczas Eucharystii za którymi ogromnie tęsknimy.

/Luiza Lutek/

Dodaj komentarz