Spotkanie ze św. Mikołajem

 

Zwyczaj wręczania prezentów w Mikołajki wywodzi się ze średniowiecznych legend o życiu świętego Mikołaja, które stały się bardzo popularne dzięki przedstawieniom wystawianym każdego roku 6 grudnia. Najbardziej znana jest legenda,  opowieść o trzech córkach. Zgodnie z nią młody Mikołaj, jeszcze przed wyborem na biskupa, miał chciwego i bogatego sąsiada, który drwił z pobożności świętego. Bóg ukarał sąsiada i sprawił, że stracił majątek oraz popadł w skrajną biedę. Gdy nie miał już z czego utrzymać rodziny, postanowił sprzedać swoje trzy córki, ponieważ nikt nie chciał ich poślubić bez otrzymania stosownego posagu. Mikołaj, po długich rozważaniach tekstów Pisma Świętego i modlitwie, postanowił uratować dziewczęta. Trzykrotnie, pod osłoną nocy, wrzucał przez okno pieniądze przeznaczone na posag dla każdej kolejnej siostry. Gdy sąsiad wyprawił już dwa wesela, postanowił dowiedzieć się, skąd biorą się tajemnicze pieniądze. Czuwał całą noc i ze zdumieniem odkrył, że to pogardzany przez niego Mikołaj wrzuca po raz trzeci pieniądze przez okno. Podziękował mu zawstydzony i postanowił zmienić swoje życie na zgodne z przykazaniami.

 

 

Co roku 6 grudnia dzieci czekają na św. Mikołaja z nadzieją w sercu, że przyniesie im podarunki. W Domu Pomocy Społecznej w Ścinawce Dolnej podopieczni sióstr Terezjanek, również niecierpliwie oczekiwali na przybycie św. Mikołaja. Kiedy nadszedł oczekiwany moment spotkania ze Świętym Biskupem z Miry chłopcy byli zachwyceni i podekscytowani. Pracownik DPS-u pan Michał Witomski przebrany w biskupi płaszcz i mitrę rozdawał w każdej grupie upragnione prezenty. Było dużo radości i można było się wzruszyć, patrząc na reakcje niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie podopiecznych domu w Ścinawce Dolnej. Dzieci otrzymały w darze nie tylko zabawki, ale również kartki świąteczne, ubrania i żywność.

 

 

Siostry Terezjanki z Domu Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży serdecznie dziękują wszystkim darczyńcom. Dzięki życzliwości i hojności ludzi dobrego serca chłopcy mogli kolejny raz doświadczyć radości ze spotkania ze świętym Mikołajem, w którego istnienie tak bardzo wierzą.

Więcej zdjęć z Akcji Mikołajkowej można zobaczyć na stronie:  www.dps.trezjanki.org » 

 

Dodaj komentarz