Wielki Post we wspólnotach TAU

TAU w Ostrowi Mazowieckiej

Nasza ostrowska Wspólnota włączyła się w prowadzenie nabożeństwa drogi krzyżowej dla młodzieży w piątkowy wieczór. Postanowiliśmy wykorzystać rozważania napisane przez Karolinę i Wiktorię. Dziewczyny wybrały do każdej stacji słowa św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Na początku nabożeństwa chłopcy wnieśli obraz naszej Świętej oraz duży drewniany krzyż. Osoby uczestniczące w nabożeństwie otrzymały czerwone róże ze słowem na karteczce. Były to róże wdzięczności zanoszone Jezusowi. Po każdym rozważaniu jedna róża. Tak jak św. Teresa wyrażaliśmy Jezusowi wdzięczność za SPOWIEDŹ, MIŁOŚĆ, MODLITWĘ, WIARĘ, itp. Po nabożeństwie s. Nikodema zaprosiła bierzmowanych do kontynuacji formacji w naszej Wspólnocie. Dziękujemy Bogu za tę możliwość, by dać coś z siebie dla Jezusa, parafii i młodzieży.

[tekst: s.Nikodema Czerniecka; zdjęcia: Wiktoria Baranowska]

TAU w Warce

W parafii św. Mikołaja w Warce to już w zasadzie tradycja, że przygotowanie nabożeństw Dróg Krzyżowych w piątkowe wieczory Wielkiego Postu jest w rękach wspólnoty Terezjańskie Apostolstwo Ufności. Tak też dzieje się i w tym roku. Są to nabożeństwa dedykowane młodzieży, jednak od jakiegoś czasu gromadzą się na nich również dorośli, którzy na chwilę chcą odciąć się od biegnącego świata i w półmroku skupić tylko na Tym, który jest najważniejszy.
W tegorocznych nabożeństwach przyglądamy się tej niezwykłej drodze Jezusa z nieco innej perspektywy. Chcemy pobudzić siebie i całe swoje ciało, aby droga krzyżowa, męka i śmierć Chrystusa nie poszły na marne. Obserwując różne zmysły i części ciała naszego Pana, chcemy uczyć się patrzeć, słyszeć i czuć jak On.

I tak w pierwszy piątek Wielkiego postu skupiliśmy się na oczach, miłosiernych oczach naszego Pana Jezusa, Jego pełnych miłości spojrzeniach podczas drogi na Golgotę. Rozważania poszczególnych stacji młodzież z TAU wzmacniała obrazami symbolizującymi sytuacje z naszej codzienności – każdy kto uczestniczył w tym nabożeństwie musiał sam odpowiedzieć sobie na pytanie czy w swoim spojrzeniu odnajduje spojrzenie Boga.

W ostatni piątek ożywialiśmy nasze uszy. Najpierw żeby usłyszeć głos Chrystusa w sobie, głos Chrystusa, który do nas mówi – później głos ludzi potrzebujących, ludzi żyjących wokół nas. Biorąc pod uwagę naszą codzienność w której ciągle musimy dokonywać wyborów zadaniem młodzieży ze wspólnoty było sprowokowanie osób zgromadzonych na modlitwie do wyboru pomiędzy dwoma stronami. Słyszeli oni słowa wypowiadane przez warecką młodzież – jedne opowiadały się za dobrem inne za złem, każde z nich wzmacniało przekaz płynący z poszczególnych tajemnic Drogi Krzyżowej.

Przed nami kolejne wyzwania, najbliższe piątki stoją dla nas pod hasłem, miłosiernych nóg, rąk, ust i serca. Wierzymy, że przeżyte Drogi Krzyżowe pomogą nam wszystkim lepiej naśladować Chrystusa w swojej codzienności i być bardziej uważnym na drugiego człowieka.

[tekst: Luiza Lutek; zdjęcia: Wiktor Wojciechowski]

 

Opublikowany w TAU

Dodaj komentarz