Wspomnienie Apostołki Bożego Miłosierdzia

Papież Franciszek nakazał, aby imię św. Marii Faustyny (Heleny) Kowalskiej zostało wpisane do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego, a jej wspomnienie dowolne wszyscy obchodzili 5 października. Tym samym Dekret stanowi, aby to nowe wspomnienie zostało wpisane do wszystkich Kalendarzy oraz Ksiąg Liturgicznych do odprawiania Mszy świętej i Liturgii Godzin.

Święta Faustyna Kowalska przyszła na świat 25 sierpnia 1905 roku jako trzecie z dziesięciorga dzieci w rodzinie Marianny i Stanisława Kowalskich, rolników ze wsi Głogowiec. Na chrzcie świętym otrzymała imię Helena. Do szkoły chodziła niecałe trzy lata. W wieku 16 lat poszła na służbę do zamożnych rodzin w Aleksandrowie Łódzkim i Łodzi, by zarobić na własne utrzymanie i pomóc rodzicom.

Po wizji cierpiącego Jezusa 1 sierpnia 1925 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, w którym na obłóczynach otrzymała imię siostra Maria Faustyna. W ciągu trzynastu lat życia zakonnego przebywała w wielu domach zgromadzenia. Najdłużej przebywała w Krakowie, Wilnie, Płocku i  Warszawie.  Święta Faustyna najczęściej  pełniła obowiązki  kucharki,  ogrodniczki i furtianki. Chorowała na gruźlicę, dlatego dwukrotnie przebywała na dłuższym leczeniu w szpitalu na Prądniku w Krakowie.

Święta Faustyna doznała wielu nadzwyczajnych łask, osiągając szczyty zjednoczenia z Bogiem na ziemi. Przez pokorną osobę siostry Faustyny Kowalskiej Jezus przypomniał światu biblijną prawdę o miłości miłosiernej Boga do każdego człowieka i wezwał do głoszenia jej światu z nową mocą. W tym celu przekazał jej nowe formy kultu Miłosierdzia Bożego, którymi  są: obraz z  podpisem:  Jezu, ufam Tobie,  Święto  Miłosierdzia w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, Koronkę do Miłosierdzia Bożego i modlitwę w chwili Jego konania na krzyżu, zwaną Godziną Miłosierdzia.

Siostra Faustyna zmarła 5 października 1938 roku w klasztorze Zgromadzenia w Krakowie-Łagiewnikach. W 1966 roku jej doczesne szczątki przeniesiono z cmentarza zakonnego do klasztornej kaplicy. Orędzie Miłosierdzia, które z polecenia Jezusa zapisała w swym „Dzienniczku“ przekazane zostało Kościołowi i całemu światu. Obecnie trumienka z relikwiami św. Faustyny spoczywa na ołtarzu pod obrazem Jezusa Miłosiernego w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach.

Warto podkreślić, iż Dekret Kongregacji do spraw Kultu i Dyscypliny Sakramentów opublikowano 18 maja 2020 roku w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, który dokonał beatyfikacji św. siostry Faustyny dnia 18 kwietnia 1993 roku, a potem 30 kwietnia 2000 roku zaliczył ją do grona świętych.

TEKST DEKRETU KONGREGACJI DS. KULTU BOŻEGO I DYSCYPLINY SAKRAMENTÓW

Dzienniczek św. Faustyny Kowalskiej PDF

 

 

Dodaj komentarz